Strona główna / Baza filmów / Filmy / ROBERT I BERTRAND
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1938
  • Premiera: 12 I 1938


Podtytuł
DWAJ ZŁODZIEJE
Tytuł angielski
ROBERT AND BERTRAND
Pierwowzór literacki
wodewil Jana Nestroya
Muzyka
Słowa piosenki (-ek)
Aparatura
Tobis-Klangfilm
Charakteryzacja
Fotosy
Stephot
Kierownictwo administracyjne
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Rex-Film
Atelier
Falanga
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Patria-Film
Dystrybucja (na Małopolsce, Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim)
Mewa-Film

Obsada aktorska:

Helena Grossówna (Irena), Eugeniusz Bodo (Bertrand), Adolf Dymsza (Robert), Antoni Fertner (Ippel, ojciec Ireny), Mieczysława Ćwiklińska (siostra Ippla), Michał Znicz (baron Dobkiewicz), Wincenty Łoskot, Henryk Małkowski, Feliks Żukowski (pan młody), Julian Krzewiński (lokaj), Józef Orwid (dozorca więzienia), Edmund Minowicz (nauczyciel), Stanisław Zięciakiewicz (włamywacz), Stefania Betcherowa (chłopka), Ziutek Kudła (uczeń), Wacław Zdanowicz (gość na przyjęciu ), Aleksander Bogusiński (gość na przyjęciu), Józef Porębski (gość w karczmie), Edmund Biernacki (kasjer na dworcu), Zofia Mellerowicz (właścicielka pokoju), Elżbieta Antoszówna (gość na przyjęciu)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
  • Piosenki
 
Eugeniusz Bodo, Helena Grossówna,
Adolf Dymsza

Bertrand jest zredukowanym handlowcem, trudni się naręcznym handlem krawatami. Zawiązuje spółkę z przypadkowo poznanym Robertem, także sprzedawcą krawatów. Irena, córka obywatela ziemskiego, jest początkującą pisarką. Bierze udział w konkursie na najlepszą powieść kryminalną i aby lepiej poznać realia półświatka, zamieszkuje w gminnym areszcie. Robert i Bertrand zostają niesłusznie posądzeni o kradzież i aresztowani. Bertrand ląduje w tej samej celi, co Irena, która wypytuje go o szczegóły w jego kryminalnej przeszłości. On natomiast bierze ją za złodziejkę i próbuje sprowadzić na dobrą drogę. Młodzi zakochują się w sobie, jednak nadal nie wiedzą o sobie nawzajem, kim naprawdę są.

Gdy Irena wychodzi z więzienia, Robert i Bertrand są przekonani, że uciekła, by dokonać kolejnego napadu. Oni także uciekają i ruszają za Ireną do Warszawy. Dowiadują się, że Irena będzie na przyjęciu u Ippla. Zjawiają się tam w obawie, że Irena będzie chciała ukraść biżuterię siostry Ippla. Tu po raz kolejny zostają wzięci za złodziei. Jedynie Irena zrozumiała, że przyjechali tam, by ją chronić przed jej rzekomymi zamiarami. Robert i Bertrand wracają do aresztu gminnego. Irena odnajduje ich, młodzi wszystko sobie wyjaśniają i nic już nie stoi na przeszkodzie ich szczęściu.

 


źródło: http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/10007Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ