MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
Strona główna / Baza filmów / Filmy / MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
  • Kraj: Niemcy
  • Rok produkcji: 1918
  • Premiera: 8.11.1918


Tytuł oryginalny
MANIA. DIE GESCHICHTE EINER ZIGARETTENARBEITERIN
Tytuł angielski
MANIA. THE HISTORY OF A CIGARETTE FACTORY WORKER
Reżyseria
Scenariusz
Zdjęcia
Scenografia
Produkcja
Projektions-AG Union

Obsada aktorska:

Pola Negri (Mania Walkowska, pracownica fabryki papierosów), Werner Hollmann (Morelli, mecenas sztuki), Arthur Schröder (Hans van den Hof, kompozytor), Ernst Wendt (Heinz Alex, malarz)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
 
Pola Negri

Mania Walkowska, młoda i ładna pracownica fabryki papierosów, zostaje wybrana na modelkę na plakacie reklamowym nowej marki papierosów. U Heinza Alexa, malarza, który ma być autorem plakatu, poznaje młodego kompozytora Hansa van den Hofa. Zakochuje się w nim z wzajemnością.

Tymczasem Morelli, bogaty i wpływowy mecenas sztuki, zaintrygowany urodą modelki z plakatu, urządza wielki bal, na który zaprasza Manię. W trakcie zabawy usilnie zabiega o jej względy, jednak bezskutecznie. Mania inspiruje Hansa do napisania opery, która ma być wystawiona w berlińskiej operze. Zazdrosny Morelli, jeden z akcjonariuszy Opery Narodowej, używa swoich wpływów i dzieło Hansa, zatytułowane Mania, zostaje odrzucone. Dziewczyna próbuje przekonać Morellego, by pomógł Hansowi. Morelli zgadza się, ale pod warunkiem, że do czasu premiery Mania zamieszka z nim i zostanie jego kochanką.

Dyrektor opery Dreyer zgadza się na wystawienie opery Hansa. Kompozytor zmienia tytuł swojego dzieła na Tarantella. Na premierze miejsca w loży honorowej zajmują Mania i Morelli. W przerwie Mania spotyka się z Hansem i próbuje wyjaśnić mu, że nadal go kocha, a z Morellim związała się tylko po to, by Hans mógł wystawić swoją operę. Kompozytor nie chce jej słuchać. Zrozpaczona Mania zamyka w garderobie tancerkę, przebiera się za nią i zajmuje jej miejsce na scenie. Zamienia również rekwizyt - atrapę rewolweru na prawdziwą broń...

 


źródło: http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/11358Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ