PAN TWARDOWSKI
Strona główna / Baza filmów / Filmy / PAN TWARDOWSKI
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1936
  • Premiera: 27 II 1936


Reżyseria
Pomoc reżyserska
Projekty kostiumów
Choreografia
Aparatura
British Acoustic
Charakteryzacja
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Ultra-Film
Atelier
Sfinks
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Ultra-Film

Obsada aktorska:

Franciszek Brodniewicz (Twardowski), Kazimierz Junosza-Stępowski (diabeł), Maria Bogda (Kasia, córka Brzękalskiego), Elżbieta Barszczewska (Neta), Mieczysława Ćwiklińska (stryjna Nety), Maria Malicka (matka Twardowskiego), Zofia Lindorfówna (Barbara Radziwiłłówna), Józef Węgrzyn (król Zygmunt II August), Jan Kurnakowicz (Maciek, sługa Twardowskiego), Stefan Jaracz (mistrz Marcin, alchemik), Bogusław Samborski (bogaty mieszczanin, narzeczony Nety), Stanisław Sielański (sługa), Tadeusz Wesołowski (dworzanin), Michał Znicz (sędzia), Franciszek Dominiak (Brzękalski, rządca w majątku Twardowskiego, ojciec Kasi), Ludwik Fritsche (dworzanin na Wawelu), Stanisław Grolicki (dworzanin na Wawelu), Zygmunt Chmielewski (poseł z Moskwy), Aleksander Bogusiński (poseł z Moskwy), Julian Krzewiński (von Kupfer, szlachcic niemiecki), Helena Buczyńska (przekupka sprzedająca tkaniny na jarmarku), Helena Zarembina (przekupka na jarmarku), Irena Grywiczówna (mieszczka), Alina Halska (kobieta czekająca na rozmowę z Twardowskim), Janina Krzymuska (szlachcianka na weselu Nety), Loda Niemirzanka (szlachcianka na weselu Nety), Aniela Rolandowa (kelnerka w winiarni), Irena Skwierczyńska (mieszczka), Tekla Trapszo (kobieta żebrząca o chleb), Ludwik Sempoliński (śpiewak), Czesław Skonieczny (strażnik w więzieniu), Antoni Różycki (dworzanin), Andrzej Bogucki, Jan Bonecki (pijany szlachcic w karczmie), Marcin Bay-Rydzewski, Feliks Chmurkowski (ksiądz), Jerzy Chodecki, Stanisław Daniłowicz, Michał Halicz (szlachcic w karczmie), Karol Hubert, Zdzisław Karczewski (strażnik w więzieniu), Eugeniusz Koszutski (tańczący na weselu ze stryjną Nety), Józef Kondrat (żebrak na jarmarku), Ziutek Kudła (Twardowski jako dziecko), Aleksander Maniecki, Leopold Morozowicz (handlarz na jarmarku), Wacław Pawłowski (mieszczanin w winiarni), Wincenty Rapacki jr., Józef Redo, Zygmunt Regro-Regirer, Bolesław Rosłan, Bronisław Romaniszyn, Henryk Rzętkowski (handlarz perfumami), Stefan Szwarc, Stefan Szczuka (gospodarz w winiarni), Jan Wojcieszko, Piotr Zajlich (tańczący poloneza kontuszowego), Kazimiera Jałowiecka (tańcząca poloneza kontuszowego)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria

XVI wiek. Pewnej nocy podczas burzy we dworze szlachcica Twardowskiego zjawia się diabeł, który zachwala mu uroki światowego życia. Za jego namową Twardowski, który marzy o uszczęśliwieniu świata, udaje się Krakowa, by mistrz Marcin, przyjaciel diabła, dał mu moc panowania nad światem. Alchemik zwleka jednak z wyjawieniem sekretów swojej wiedzy, którą uważa za przeklętą.

Na jarmarku Twardowskiemu wpada w oko piękna szlachcianka, Neta. Zakrada się do jej komnaty i wyznaje miłość. Neta następnego dnia ma wyjść za mąż za bogatego mieszczanina. Twardowski obiecuje jej wielkie bogactwo, jeśli tylko go poślubi. W tym czasie diabeł uśmierca za nieposłuszeństwo mistrza Marcina. Twardowski, korzystając z tajemnych ksiąg, przywołuje diabła. W zamian za władzę i bogactwo zaprzedaje mu swoją duszę, którą ma oddać w Rzymie za siedem lat.

Następnego dnia zjawia się na ślubie Nety, obsypuje ją złotem i zostaje jej mężem. Otacza ukochaną przepychem i bogactwem. W kraju i zagranicą rośnie jego sława i mit człowieka, który może spełnić każde życzenie. Na prośbę króla Zygmunta Augusta wywołuje ducha zmarłej królowej Barbary Radziwiłłówny, choć przeczuwa, że skończy się to nieszczęściem. Król zapada na ciężką chorobę, a Twardowski trafia do więzienia.

W tym czasie Neta romansuje z królewskim dworzaninem. Na wieść o zdradzie Twardowski za pomocą tajemnych sił opuszcza więzienie. Neta wyznaje, że kocha nie jego, tylko jego bogactwo. Wzburzony Twardowski wypędza ją i zamienia w przekupkę. Pogrąża się w pijaństwie. Używa bez opamiętania czarodziejskich mocy, a kiedy mają go pojmać strażnicy, znika. Co jakiś czas przelatuje na kogucie nad Krakowem i rozrzuca – ku radości mieszkańców - złote monety. Razem z Kasią, córką swojego rządcy, która od dawna go kocha, snuje wspólne plany. Wtedy zjawia się diabeł, by zgodnie z umową zabrać mu duszę. Twardowski traci moc czarodziejską. Diabeł porywa Kasię. Twardowski dopada go w karczmie Rzym. Walczy mieczem o swoją duszę. Diabeł śmiertelnie rani Kasię. Zabiera Twardowskiego w przestworza. Twardowski dociera na Księżyc.wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
DOKTÓR MUREK
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ