JADWIGA SMOSARSKA GWIAZDĄ MARCOWEGO RETROKINA
Dodano: 02.03.2018

Marcowy cykl „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” poświęcony jest kobietom, a w szczególności Jadwidze Smosarskiej – królowej polskiego ekranu. 4 i 18 marca zapraszamy na pokazy kontrowersyjnej ekranizacji powieści Wacława Gąsiorowskiego – „Księżna Łowicka” (1932) w reżyserii Janusza Warneckiego i Mieczysława Krawicza, a 11 i 25 marca zobaczymy przezabawną komedię „Jadzia” (1936) Mieczysława Krawicza. Na ekranie w rolach tytułowych króluje Jadwiga Smosarska!

Na seanse zapraszamy w każdą niedzielę marca o godzinie 16.00. Prelekcje do filmów wygłoszą filmografowie z FINA – Michał Pieńkowski (4 marca) oraz Grzegorz Rogowski (11 marca).

„Księżna Łowicka”

reż. Janusz Warnecki, Mieczysław Krawicz, Polska 1932

Kontrowersyjna ekranizacja powieści Wacława Gąsiorowskiego, niezwykle popularnego przed wojną pisarza historycznego. Film powstał w związku z 100. rocznicą wybuchu powstania listopadowego. Dość swobodne podejście do faktów historycznych przez autora scenariusza sprawiło, że film wzbudził protesty wielu historyków i krytyków filmowych. Pomimo tego cieszył się w latach 30. wielką popularnością, nie tylko w kraju, lecz także za granicą. W roli tytułowej Jadwiga Smosarska, która z wyczuciem zagrała trudną rolę arystokratki, Polki – patriotki, która musi dokonać wyboru między obowiązkiem wobec ojczyzny a miłością.

Więcej o filmie


Fragment filmu „Księżna Łowicka”, źródło Repozytorium Cyfrowe FINA

„Jadzia”

reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1936

Znakomity film z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego  Jadwigi Smosarskiej, która wcieliła sie w postać głównej bohaterki Jadzi Maliczówny – córki szefa małego, lecz znanego w całej Warszawie, zakładu wyrabiającego sprzęt sportowy. Ponadto w obsadzie najpopularniejsi aktorzy przedwojennej polskiej kinematografii, m.in. Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Żabczyński, Stanisław Sielański, Michał Znicz. Doskonale napisany scenariusz porusza modną w drugiej połowie lat 30. tematykę sportową.

Fabuła koncentruje się na rywalizacji dwóch firm produkujących sprzęt sportowy. Malicz i Oksza prowadzą ostrą walkę o prymat. Każda z firm stara się skłonić mistrzynię tenisa, by na prestiżowym meczu zagrała jej rakietą.

Więcej o filmie

Fragment filmu „Jadzia”, źródło Repozytorium Cyfrowe FINA

 

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zostały poddane restauracji cyfrowej w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową (obecnie FINA) projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. 

 

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

ILUZJONOWE RETROKINO Z NUTĄ MIŁOŚCI
Dodano: 31.01.2018

Lutowy cykl „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” to aż dwa znakomite filmy z nutą miłości! 4 i 18 lutego zapraszamy na seanse komedii „ABC miłości” (1935) Michała Waszyńskiego, a 11 i 25 pokażemy film Romualda Gantkowskiego (1937) „Dziewczyna szuka miłości”. Na seanse zapraszamy w każdą niedzielę lutego o godzinie 16.00. Prelekcje do filmów wygłoszą filmografowie z FINA – Michał Pieńkowski oraz Grzegorz Rogowski.

„ABC miłości” 

reż. Michał Waszyński, Polska 1935

Niezapomniana komedia z udziałem znakomitego komika Adolfa Dymszy. Partneruje mu Maria Bogda, która w plebiscycie w 1929 roku uznana została za najpiękniejszą Polkę. Dymsza w roli zakochanego Wincentego Poziomki daje popis fantastycznej gry aktorskiej, pełnej zwariowanego humoru i wyczucia granic absurdu. W filmie wystąpił także legendarny komik Kazimierz Krukowski (znany jako Lopek), niezbyt często pojawiający się na srebrnym ekranie, wszechstronnie utalentowany ulubieniec przedwojennych warszawskich kabaretów i bohater setek zabawnych dykteryjek.

Bohaterem filmu jest Wincenty Poziomka, sklepikarz, który marzy o karierze aktorskiej i próbuje zdobyć serce pięknej asystentki notariusza, Heleny. Poziomka opiekuje się także trzyletnią Basieńką, wnuczką stryja. Kiedy Helena traci posadę, zakochany Wincenty proponuje jej pracę w swoim sklepie. Tymczasem dzięki protekcji sąsiada, znanego artysty Krupkowskiego, Wincentemu nadarza się okazja do scenicznego debiutu.

Więcej o filmie na stronie projektu NITROFILM


„ABC miłości” (1935) reż. Michał Waszyński, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

 

„Dziewczyna szuka miłości” 

reż. Romuald Gantkowski, Polska 1937

W latach 20. i 30. Polacy odnosili wielkie sukcesy na międzynarodowych zawodach lotniczych. Przemysł lotniczy, choć po odzyskaniu niepodległości zaczynał od zera, stał się jedną z wizytówek młodego państwa. Powstawały nowatorskie konstrukcje samolotów, na których polscy lotnicy zdobywali nagrody. Poza małymi samolotami produkowano w Polsce, o czym mało kto dziś pamięta, także samoloty pasażerskie.

W filmie Romualda Gantkowskiego znalazło się wiele oryginalnych sekwencji lotniczych nakręconych przez znakomitych operatorów.

Bohaterem filmu jest konstruktor lotniczy, pasjonat, który pracuje nad nowym modelem samolotu. Pochodzący z biednej rodziny młody mężczyzna znajduje sprzymierzeńca i sponsora w osobie polskiego milionera z Brazylii. W roli konstruktora wynalazcy wystąpił Mieczysław Cybulski, jeden z najbardziej oryginalnych przedwojennych amantów. W roli jego ukochanej – piękna i utalentowana Tamara Wiszniewska, a w jednej z głównych ról – Stanisława Wysocka, najwybitniejsza polska aktorka pierwszej połowy XX wieku, nazywana „nową Modrzejewską”.

Więcej o filmie na stronie projektu NITROFILM


„Dziewczyna szuka miłości” (1937) reż. Romuald Gantkowski, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

 

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. 

 

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

STYCZNIOWA ODSŁONA IlUZJONOWEGO CYKLU „RETROKINO
Dodano: 05.01.2018

W styczniu kino Iluzjon zaprasza na pokazy komedii „Dwie Joasie” (1935) Mieczysława Krawicza  oraz  „Roku 1863” (1922) Edwarda Puchalskiego, filmu będącego pierwszą w polskiej kinematografii ekranizacją powieści „Wierna rzeka” Stefana Żeromskiego.

7 i 14.01, godz. 16.00 | Dwie Joasie, reż. Mieczysław Krawicz

21 i 28.01, godz. 16.00 | Rok 1863, reż. Edward Puchalski


kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a
www.iluzjon.fn.org.pl

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. W każdą niedzielę miesiąca zapraszamy na projekcję jednego z czternastu tytułów w nowej jakości obrazu i dźwięku. NA zachętę prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.

 


Materiał promocyjny FINA

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ