Strona główna / Aktualności
Śnieżny wieczór | Retroteka #4
Dodano: 23.11.2021

W grudniu w ramach Retroteki w kinie Iluzjon przeniesiemy się do przedwojennego Zakopanego. Zaprezentujemy dwa filmy zrealizowane przez Górala, Adama Krzeptowskiego, fotografa, który w latach 20. prowadził w Zakopanem zakład fotograficzny i jak nikt potrafił uchwycić w obiektywie piękno Tatr. W 1930 roku zaczął kręcić filmy, początkowo krótkometrażowe dokumenty, a potem także pełnometrażowe fabuły. 

Największym jego sukcesem był film BIAŁY ŚLAD z 1932 roku – film ten reprezentował Polskę na pierwszym festiwalu w Wenecji, gdzie odbyła się jego prapremiera. Mimo że fabuła filmu jest przeciętna, międzynarodową publiczność zachwyciły zapierające dech w piersiach plenery tatrzańskie. W późniejszych latach sceny plenerowe z Białego śladu były wykorzystywane w innych filmach, których akcja toczyła się w górach: Drugiej młodości i Sportowcu mimo woli. 

Gratką dla entuzjastów przedwojennego kina będzie film WIOSNA NARCIARZY z 1934 roku. To krótkometrażowy, ukazujący szaleństwo sportów zimowych felieton filmowy, który szturmem zdobył publiczność i prasę zbierając entuzjastyczne recenzje. Oczarowana krytyka przyznała, że ma tylko jedną wadę: szkoda, że jest taki krótki. Dziś jest to film zupełnie zapomniany, po II wojnie światowej nie odbył się ani jeden jego pokaz. Film „Wiosna narciarzy” został odrestaurowany cyfrowo przez FINA i w marcu 2020 odbył się jego pierwszy od blisko 80 lat publiczny pokaz. Niestety dalszą jego dystrybucję przerwała pandemia. Dla większości widzów będzie to więc pierwsza okazja do obejrzenia tego niezwykłego, kipiącego energią filmu. Oba filmy zostały przygotowane przez FINA w ramach projektu Nitrofilm.


 

Pokazowi filmów towarzyszyć będzie zimowy koncert pod dyrekcją Jana Emila Młynarskiego.

4 GRUDNIA g. 19:00 | Kino Iluzjon

godz. 19.00
Koncert pod dyrekcją Jana Emila Młynarskiego

godz. 20.30
BIAŁY ŚLAD, reż. Adam Krzeptowski, 67 min., 1932, Polska
WIOSNA NARCIARZY, reż. Adam Krzeptowski, 9 min., 1934, Polska

 

 

Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50A
Warszawa

www.iluzjon.fn.org.pl

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ