Strona główna / Aktualności
Z ILUZJONU NA STRONĘ NITROFILMU
Dodano: 12.12.2019

13 listopada tego roku w Kinie Iluzjon odbyła uroczysta repremiera filmu ,,Sztandar wolności”. Teraz film można oglądać online na stronie internetowej www.ninateka pl, a za jej pośrednictwem także na www.nitrofilm.pl.

,,Sztandar wolności” to fabularyzowany film dokumentalny z 1935 roku wyreżyserowany przez Ryszarda Orydyńskiego. Przedstawia dzieje walk o niepodległość od roku 1905. Przypomina żołnierzy Legionów, ich bohaterskie zmagania na frontach wojennych i gehennę w obozach jenieckich. Film przedstawia moment odzyskania niepodległości, przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a potem  budowę nowego państwa polskiego na miarę mocarstwa. W dokumencie przewijają się najważniejsze postaci tego okresu m.in. Ignacy Mościcki, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Jędrzej Moraczewski, Edward Rydz-Śmigły. Głównym bohaterem jest jednak Józef Piłsudski, a film zrealizowany na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka jest podsumowaniem jego dokonań i wyrazem najwyższego uznania. ,,Sztandar wolności” jest filmem dźwiękowym.

,,Sztandar wolności” (www.ninateka.pl)

W listopadowym reperturze kina znalazły się również dwa inne przedwojenne filmy o tematyce niepodległościowej, które także udostępniamy za pośrednictwem stron internetowych FINA. W ramach cyklu ,,Niezła historia” widzowie Iluzjonu, obok ,,Sztandaru wolności”, mogli zobaczyć także filmy: ,,Szaleńcy” (1928) i ,,Polonia Restitutae 1918-1920” (1928). ,,Szaleńcy” to fabularny film w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. To pierwsza filmowa superprodukcja. Współczesną muzykę do filmu stworzył Stephen Horne, jeden z najbardziej znanych na świecie twórców muzyki do kina niemego. ,,Polonia Restitutae 1918-1920” to filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów. Filmowi towarzyszy współczesna muzyka krakowskiego zespołu Semi-Invented Trio. ,,Szaleńcy” i ,,Polonia Restituta 1918-1920” są dostępne na stronie www.ninateka.pl, a od teraz zapraszamy do oglądania ich też na stronie Nitrofilm.

 


,,Polonia Restituta" 1918-1920” (www.ninateka.pl)



,,Szaleńcy” (www.ninateka.pl)


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ