Strona główna / Aktualności
„INA BENITA. ZA WCZEŚNIE NA ŚMIERĆ” – PREMIERA KSIĄŻKI W ILUZJONIE
Dodano: 18.11.2018

Czuję się lepiej na blond! Zresztą kolor ten jest fotogeniczniejszy" – powiedziała w jednym z wywiadów Ina Benita, największy wamp przedwojennych, polskich ekranów. I miała rację! Odtąd kolor włosów stał się jej znakiem rozpoznawczym, a każde pojawienie się Iny na ekranie było niezapomnianym doznaniem dla widzów.

Na ekranie zawsze piękna, zawsze w innej ciekawej roli – czasem rozkapryszonej kokietki, czasem wiernej przyjaciółki, czasem uwodzicielki... Kochali się w niej wszyscy mężczyźni w kraju.

Biografii niezwykłej aktorki, która pojawia się znaczących filmach z projektu Nitrofilm, podjął się Piotr Gacek. Premierę jego książki Ina Benita. Za wcześnie na śmierć” dopełni projekcja jednego z pierwszych filmu Aleksandra Forda Ludzie Wisły” z udziałem aktorki oraz spotkanie-rozmowa Piotra Gacka, autor biografii aktorki i Grzegorza Rogowskiego, filmografa z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Prowadzenie: Maciej Ulewicz.

Biografia aktorki: INA BENITA

Więcej o filmie: LUDZIE WISŁY

O książce „Ina Benita. Za wcześnie na śmierć”

Książka opowiada o życiu Iny Benity, wielkiej gwiazdy przedwojennego kina i kabaretu, która błyszczała na ekranie w popularnych komediach u boku Bodo, Dymszy i Żabczyńskiego, ale zagrała też dramatyczną rolę w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda.

W czasie wojny została potępiona przez Polskie Państwo Podziemne za granie w teatrach jawnych.

Aresztowana przez Gestapo i więziona na Pawiaku za romans z oficerem Wehrmachtu. Zwolniona dzień przed wybuchem powstania warszawskiego, nie wiadomo czy zginęła w kanałach, czy później. Krążyła nawet legenda, że Benita wyemigrowała…

Szczegóły wydarzenia

21 listopada 2018 (środa)
Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, godz. 19:00

Więcej informacji: https://bit.ly/2PPioOa

Wstęp bezpłatny.


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ