Strona główna / Aktualności
„PAN TADEUSZ” NA FESTIWALU TRADYCJI LITERACKICH WE WROCŁAWIU
Dodano: 17.11.2018

W ramach II edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy 21 września do Muzeum Pana Tadeusza na pokaz filmu Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku.

Więcej informacji filmie PAN TADEUSZ.

O festiwalu

Jesienią 2017 roku powstałe we Wrocławiu Muzeum Pana Tadeusza zorganizowało pierwszą edycję Festiwalu Tradycji Literackich. Poświęcono ją relacji Adam Mickiewicz – Tadeusz Różewicz. W tym roku festiwal rozpoczął się 4 września wystawą „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza”. Wśród tegorocznych wydarzeń w programie festiwalu odbyły się m.in.: warsztaty teatralne, warsztaty rodzinne, spotkania z tłumaczami, warsztaty twórczego pisania, warsztaty poezji miganej, konferencja dla nauczycieli i konferencja naukowa oraz slam poetycki.

Pokaz filmu „Pan Tadeusz” z muzyką na żywo

Do filmu „Pan Tadeusz” zagra na żywo zespół Czerwie. Czerwie to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Dzięki fuzji wielu gatunków muzycznych oraz wykorzystaniu instrumentów w niekonwencjonalny sposób zespół wyróżnia się niepowtarzalnym stylem. W skład grupy wchodzi obecnie czterech muzyków – Wojciech Zaborowski, Maciej Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotr Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. Czerwie znajdują się w ścisłej czołówce polskich grup grających muzykę na żywo do filmów niemych.

Muzycy są twórcami m.in podkładu muzycznego do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Sztukę na deskach Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie wystawiono pięćdziesięciokrotnie od 2007 roku, a zapis telewizyjny spektaklu emitowano w TVP Kultura. W swojej dyskografii muzycy posiadają sześć autorskich albumów. W 2004 roku zespół wydał album pt. „Padlina”. W 2008 zrealizował projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m.in Mariusz Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. Różnorodna stylistycznie płyta Melanż została uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku. W 2013 roku grupa wydała album „Czerwie Nosferatu Live” będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Negri „Mania” (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis” (2017). W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m.in. Teatr Klinika Lalek), filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski, TVP Kultura). W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystąpiła na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego „Hippodrome” 2016 w Szkocji.

 

Szczegóły projekcji

21 listopada 2018 (środa), godz. 19.00
Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-106 Wrocław


• wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

 

Więcej Informacji: https://www.facebook.com/events/634253093638268/

Więcej informacji o festiwalu: https://ftl.ossolineum.pl/aktualnosci


Fragment filmu Pan Tadeusz (1928), źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ