Strona główna / Aktualności
ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI Z FILMAMI Z PROJEKTU NITROFILM
Dodano: 13.11.2018

Z okazji obchodów rocznicy 100-lecia niepodległości filmy projektu Nitrofilm miały szczególną okazję, by zagościć na ekranach kin i telewizorów. Warto wyróżnić pokazy w Warszawie, Sulejówku i Poznaniu, a także kolejną emisję „Pana Tadeusza” na kanale TVP Kultura. Przypomnijmy, że uroczysta premiera „Pana Tadeusza” Ryszarda Ordyńskiego odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Fragment filmu Pan Tadeusz (1928), źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 

Warszawa

W przeddzień wyjątkowej rocznicy – 100-lecia polskiej niepodległości – Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w siedzibie przy Wałbrzyskiej 3/5 zaprezentowała pokaz zrekonstruowanego filmu ,,Szaleńcy” (1928).

Fabularny debiut Leonarda Buczkowskiego jest pierwszą polską superprodukcją i zarazem jednym z ostatnich filmów niemych. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających wspólnie bojowy szlak Legionów Piłsudskiego. Choć film wpisuje się w nurt kina patriotycznego, to jednocześnie – poprzez realizacyjny rozmach i elementy farsy – wychodzi poza jego propagandowe ramy. Film, w 1928 roku znakomicie przyjęty przez widzów i krytyków, z powodzeniem pokazywany był później również za granicą, m.in. w USA. Dziś, w 90 lat po premierze, został poddany cyfrowej rekonstrukcji przez zespół Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i wzbogacony przez ścieżkę dźwiękową autorstwa Stephena Horne’a.

 

Fragment filmu Szaleńcy (1928), źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 

Sulejówek

10 Listopada Kinoteatr ,,Kurtyna” zaproponował melodramatyczno-komediowy wieczór filmowy z kinem Niepodległej. W programie znalazły się trzy wyjątkowe filmy z projektu ,,Nitrofilm”:



Źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 

Poznań

Filmy projektu Nitrofilm zagościły także na Festiwalu Kina Międzywojennego w Poznaniu.

Po sukcesach pierwszej odsłony w listopadzie 2017, organizatorzy postanowili powrócić z poszerzoną i bardziej atrakcyjną edycją festiwalu, która wpisywała się także w stulecie odzyskania niepodległości.

Pokazy filmów uzupełniały prelekcje, czyli wprowadzenia kontekstu kulturowo-historycznego wokół filmów, a także dyskusje na ich temat oraz konteksty, krótkie wykłady interdyscyplinarne poświęcone określonym nurtom w międzywojennej sztuce filmowej.

W czasie dwóch ostatnich dni festiwalu przedstawiono trzy filmy z projektu Nitrofilm:

 

Źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ