Strona główna / Aktualności
„KOBIETY W STARYM KINIE
Dodano: 27.07.2018

W warszawskim Domu Spotkań z Historią trwa wakacyjny przegląd filmowy poświęcony kobiecym rolom w polskim kinie lat 20. I 30.

Kobiety w starym kinie

W każdą wakacyjną sobotę i niedzielę  na ekran powracają niezwykłe aktorki przedwojennego kina, m.in.:  Pola Negri,  Jadwiga Smosarska, Jadwiga Andrzejewska, czy Tamara Wiszniewska. W programie przeglądu znalazły się filmy ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego , w tym także te rekonstruowane w ramach projektu „Nitrofilm  - Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Gdzie i kiedy?

Dom Spotkań z Historią
Warszawa, ul. Karowa 20,
Lipiec – sierpień 2018, w każdą sobotę i niedzielę, godz. 16:00
Wstęp wolny

Program

28.07  STRACHY
reż. Eugeniusz Cękalski, Karol Szołowski (1938, 94 min)
Warszawski kabaret, w którym pracują główne bohaterki filmu Teresa i Linka, zostaje zamknięty. Dziewczyny muszą wyjechać do prowincjonalnego miasteczka i podjąć pracę w lokalnym teatrzyku. Film na podstawie bestselerowej książki Marii Ukniewskiej, popularnej tancerki warszawskich kabaretów, odsłania kulisy trudnego i pełnego upokorzeń życia tancerek. Debiutującej w roli głównej Hannie Karwowskiej towarzyszy wspaniała Jadwiga Andrzejewska oraz super-gwiazda przedwojennego kina – Eugeniusz Bodo.

 

29.07   MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
reż. Eugen Illes (1918, 85 min) rola Poli Negri, pierwszej polskiej gwiazdy, która zrobiła międzynarodową karierę. Mania Walkowska, pracownica fabryki papierosów, poznaje młodego, utalentowanego kompozytora Hansa van den Hofa. Zakochuje się w nim z wzajemnością, lecz ich miłość zostaje wystawiona na ciężkie próby. Film po rekonstrukcji cyfrowej.

 

04.08 i 19.08   KSIĘŻNA ŁOWICKA
reż. Janusz Warnecki, Mieczysław Krawicz (1932, 89 min)
W roli tytułowej wystąpiła ówczesna królowa polskiego ekranu Jadwiga Smosarska. To opowieść o Joannie Grudzińskiej, żonie wielkiego księcia Konstantego. Twórcy filmu podeszli jednak dość swobodnie do prawdy historycznej, co źle ocenili przedwojenni krytycy. Doceniono za to wierne odtworzenie realiów epoki, a zwłaszcza efektowne ukazanie wybuchu powstania listopadowego. Film po rekonstrukcji cyfrowej.4

05.08 i 18.08   TRĘDOWATA
reż. Juliusz Gardan (1936, 83 min)
Adaptacja słynnej powieści Heleny Mniszkówny. To historia o tragicznym uczuciu łączącym arystokratę Waldemara Michorowskiego ze zubożałą szlachcianką Stefcią Rudecką. Stefcię zagrała młodziutka Elżbieta Barszczewska, dla której był to dopiero drugi, ale już przełomowy występ zapewniający jej status gwiazdy. Poza tym w filmie zobaczymy śmietankę ówczesnego aktorstwa: Mieczysławę Ćwiklińską, Stanisławę Wysocką, Tamarę Wiszniewską czy Franciszka Brodniewicza.

11.08 i 26.08   SZPIEG W MASCE
reż. Mieczysław Krawicz (1933, 77 min)
Profesor Skalski wraz z synem pracują nad wynalazkiem, dzięki któremu będą w stanie zatrzymać wszystkie wojny na świecie. Ich działalnością interesuje się wywiad obcego państwa, który wysyła na misję specjalną swoją agentkę. W rolę szpiega wcieliła się słynna piosenkarka Hanna Ordonówna i to właśnie z tego filmu pochodzi jedna z jej najpopularniejszych piosenek „Miłość ci wszystko wybaczy”.

12.08 i 25.08   KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
reż. Michał Waszyński, Emil Chaberski (1938, 76 min)
Ekranizacja powieści Antoniego Marczyńskiego „W szponach handlarzy kobiet”, której twórcy poruszyli ważny problem handlu żywym towarem. Główną bohaterką filmu jest Marysia Żurkówna, dziewczyna z prowincji, która wyjeżdża do Ameryki, aby poprawić swoją sytuację. W rolę Marysi wcieliła się Maria Bogda, a na ekranie zobaczymy także: Jadwigę Andrzejewską, Tamarę Wiszniewską, Stanisławę Wysocką oraz Aleksandra Żabczyńskiego i Adama Brodzisza. Film został zrealizowany pod protektoratem i przy udziale Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi.


Źródło: Fototeka FINA, „Kobiety nad przepaścią"

 

 

 


 

Filmy poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu Nitrofilm - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie". Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 


 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ