Strona główna / Aktualności
,,ZEW MORZA” I ,,SPORTOWIEC MIMO WOLI” W PORTUGALII
Dodano: 28.06.2018

W lipcu „Zew morza” i „Sportowiec mimo woli” zostaną zaprezentowane w Lizbonie w Cinemataca Portuguesa w ramach cyklu „100 lat Historii Polskiego Kina”.

„100 lat Historii Polskiego Kina” to przegląd najważniejszych i najciekawszych filmów z naszego kraju, które powstały w okresie od uzyskania przez Polskę niepodległości do dzisiaj. Obok filmów ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego portugalska publiczność zobaczy takie tytuły jak: „Zakazane piosenki”, „Ziemia Obiecana”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz nagradzane filmy z ostatnich lat m.in. „Moje córki krowy”.

Cykl powstał we współpracy z Ambasadą Polski w Portugalii.

Filmy: „Zew Morza” i „Sportowiec mimo woli” zostały odrestaurowane i zdigitalizowane przez Filmotekę Narodową- Instytut Audiowizualny w ramach projektu Nitrofilm.

ZEW MORZA

reż. Henryk Szaro, 1927

Najwcześniejszy zachowany film jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. Film miał swoją repremierę w 2013 roku.


Fot. Fototeka FINA

 

SPORTOWIEC MIMO WOLI

reż. Mieczysław Krawicz, 1939

Znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. W obsadzie znaleźli się ulubieńcy polskiej widowni – komik Adolf Dymsza, amant Aleksander Żabczyński oraz piękna i utalentowana Ina Benita. To ostatni film zrealizowany w II Rzeczpospolitej, jego premiera odbyła się już podczas okupacji w 1940 roku.


Fot. Fototeka FINA

„Zew morza” zostanie pokazany 1 lipca, a „Sportowiec mimo woli” – dwa dni później.

Szczegółowy program pokazów i więcej informacji cyklu na stronie Cinemateca Portuguesa:
http://www.cinemateca.pt/programacao.aspx?id=10761&ciclo=1000

 

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ