Strona główna / Aktualności
REPREMIERA „CÓRKI GENERAŁA PANKRATOWA" JUŻ 15 CZERWCA W ILUZJONIE
Dodano: 06.06.2018

Opowieść o zakazanej miłości z wielką historią w tle. Zapraszamy 15 czerwca do Kina Iluzjon, o godz. 19:00 na repremierę „Córki generała Pankratowa” (1934). W roli tytułowej jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego – Nora Ney, a po seansie sąsiedzka potańcówka w klimacie retro, która się odbędzie w naszym foyer. Stroje nawiązujące do lat 20., 30. i 40. mile widziane! 

http://www.fn.org.pl/public/media/59.jpg

O filmie

Córka generała Pankratowa, reż. Mieczysław Znamierowski, Józef Lejtes, 1934, 76 minut

Zrealizowana w 1934 roku „Córka generała Pankratowa” to historia zakazanej miłości z wielką historią w tle. Główna bohaterka, Aniuta, jest córką bezwzględnego rosyjskiego generała, bezlitośnie walczącego z rewolucjonistami. Dziewczyna początkowo nie zgadza się z hasłami buntowników, ale płynąca w jej żyłach polska krew i miłość do przystojnego rewolucjonisty zmieniają jej nastawienie.

W roli tytułowej wystąpiła jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego – Ney Nora

Mimo wielkiej gwiazdy w obsadzie i zaangażowaniu Juliana Tuwima (napisał piosenkę, którą Aniuta miała zaśpiewać z ekranu), film nie trafił szybko do kin. Wzbudził protesty ludzi pamiętających sfilmowane wydarzenia, również cenzura nie była dla niego łaskawa. Ostatecznie – po dokręceniu kilku scen, wycięciu wszystkich kontrowersyjnych wątków i zmianie tytułu (pierwotnie był to „Zamach na Skałłona”) – został dopuszczony do dystrybucji.

W zbiorach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego znajdują się dwie kopie filmu. W latach 2011-2013 wszystkie materiały filmowe poddano konserwacji i digitalizacji w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Natomiast w 2017 roku w Archiwum Stanowym w Albany odnaleziono oryginalną listę dialogową. Pozwoliło to zestawić ze sobą obie kopie filmu i przywrócić jego oryginalną wersję, dystrybuowaną przed wojną w polskich kinach.

Więcej o filmie CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA

Spotkanie

O filmie i fenomenie Nory Ney porozmawiają Stanisław Janicki – polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina oraz Grzegorz Rogowski, filmograf FINA, autor książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”.

Potańcówka

Po seansie ok. godziny 21:00 zapraszamy na sąsiedzką potańcówkę w klimacie retro, która się odbędzie w foyer kina. Poprowadzi ją Dj Rachell.
Stroje nawiązujące do lat 20., 30., 40., a nawet 50. mile widziane! 

Czas i miejsce

Piątek | 15 czerwca | godz. 19:00
Kino Iluzjon | ul. Narbutta 50a

Wstęp

Bilety w cenie 12/14 zł dostępne w kasie kina Iluzjon oraz on-line.

wydarzenie na fb


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ