Strona główna / Aktualności
POKAZ FILMU „ZEW MORZA" W CYKLU #KINOODNOWA JUŻ 14 LISTOPADA
Dodano: 08.11.2017

Kino FINA zaprasza na pokaz zrekonstruowanego filmu Henryka Szaro oraz spotkanie z Michałem Pieńkowskim, który opowie o kwerendach archiwalnych – dotyczących między innymi obsady aktorskiej, identyfikacji plenerów, statków oraz samolotów – jako pierwszym etapie procesu rekonstrukcji.

Pokaz odbędzie się 14 listopada, o godzinie 19:00 w kinie FINA, ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa.

„ZEW MORZA", reż. Henryk Szaro, 1927, 126 minut

Najwcześniejszy zachowany film jednego z najznakomitszych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. Film został zrekonstruowany w 2013 roku przez Filmotekę Narodową w ramach projektu Nitrofilm.Zew morza (1927), reż. Henryk Szaro, fragment, źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej                               

Spotkanie

Po projekcji rozmowę z filmografem Michałem Pieńkowskim poprowadzi krytyczka i dziennikarka filmowa Ola Salwa.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

 


źródło: Fototeka Filmoteki Narodowej


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ