Strona główna / Aktualności
"ZEW MORZA" W TURCJI!
Dodano: 16.12.2016

W dniach 15–18 grudnia w Stambule odbywają się 3. Międzynarodowe Dni Kina Niemego.  

O festiwalu

Z miłości do filmu niemego organizator festiwalu – Kino Istanbul – po raz kolejny zaprasza widzów z całego świata do Stambułu. Wszystkim filmom festiwalowym towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo, która jak zawsze podkreśla magiczny związek między rytmem i ruchomym obrazem. Na festiwalu będzie można zobaczyć filmy pochodzące ze światowych archiwów filmowych – m.in. „Berlin, symfonia wielkiego miasta” (1927) Waltera Ruttmanna, „Puszka Pandory” (1929) G.W. Pabsta – w tym filmy niedawno odrestaurowane.  

W programie festiwalu znalazł się także polski „Zew morza” (1927) w reżyserii Henryka Szaro. W Stambule widzowie obejrzą film 16 grudnia podczas seansu z muzyką na żywo w wykonaniu Stephena Horne’a i Franka Bockiusa. Prelekcję przed filmem wygłosi dr Elżbieta Wysocka z Filmoteki Narodowej.

Film został odrestaurowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową w projekcie Nitrofilm.

Wszystkie projekcje poprzedzają wystąpienia kuratorów, wykładowców, a także badaczy specjalizujących się w zagadnieniach związanych z filmem niemym. Festiwal odbywa się we współpracy z Cineteca di Bologna i Eye Filmmuseum oraz przy wsparciu Akbank Art Center, Goethe Institut İstanbul, Istituto Italiano di Cultura, Institute Française Istanbul, Cinémathèque Française i Filmoteki Narodowej.   

 

O filmie

Dwunastoletni Stach, syn młynarza zaczytuje się w powieściach o morzu. Marzy o podróżach po dalekich oceanach, egzotycznych krajach i szalonych przygodach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i cieszy się dużym zaufaniem właściciela okrętu, Van Loosa. Zdobywa też serce jego córki, Joli. Bosman Rudolf, który kocha się w Joli zostaje wyrzucony z okrętu przez jej ojca. Bosman postanawia zemścić się na Stachu. Van Loos proponuje Stachowi, by został jego wspólnikiem i zięciem. Stach zgadza się i jedzie do swoich rodziców po błogosławieństwo. W rodzinnej wsi spotyka Hankę, towarzyszkę swoich dziecięcych zabaw, córkę właściciela majątku, w którym rodzice Stacha dzierżawią młyn. Dawna przyjaźń i wspomnienia sprawiają, że Stacha i Hankę zaczyna łączyć miłość. Stach postanawia rozstać się z Jolą. Hanka jednak, by pomóc rodzicom w podupadającym gospodarstwie, decyduje się wyjść za mąż za bogatego sąsiada, Karola. Zrozpaczony Stach zaciąga się do polskiej marynarki i poświęca się pracy.

Więcej o filmie na stronie projektu Nitrofilm.

Więcej informacji na stronie festiwalu.

Zew morza (1927), reż. Henryk Szaro, fragment, źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej                               


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ