Strona główna / Aktualności
„Sto lat miłości” od poniedziałku na antenie Telewizji Kino Polska
Dodano: 26.01.2015

Już w najbliższy poniedziałek (26 stycznia) premiera programu „Sto lat miłości”, zrealizowanego w ramach wspólnego cyklu Telewizji Kino Polska i Filmoteki Narodowej. Zaprezentujemy wybrane arcydzieła przedwojennego polskiego kina w cyfrowo odrestaurowanych i uzupełnionych wersjach.

Program będzie okazją do poznania tajników fascynującego procesu digitalizacji, który przybliżą widzom - wraz z niezliczonymi anegdotami dotyczącymi przedwojennego polskiego kina i jego gwiazd - pracownicy Filmoteki Narodowej: Paulina Świątek i Michał Pieńkowski.

Cykl otworzy „Jadzia”, komedia romantyczna z 1936 r. z iście gwiazdorską obsadą: popularnymi amantami Jadwigą Smosarską i Aleksandrem Żabczyńskim oraz ukochaną przez publiczność Mieczysławą Ćwiklińską. Film przetrwał do dziś w czterech niekompletnych kopiach, ale dzięki cyfrowemu odnowieniu udało się uzupełnić aż kilkanaście minut materiału. O szczegółach w programie „Sto lat miłości” 26 stycznia o 18.25 na antenie Telewizji Kino Polska.
 



„Jadzia” Mieczysława Krawicza to znakomita komedia, która opowiada o konflikcie dwóch rodzin – ale nie jak w „Romeo i Julii”, tylko… na wesoło. Dwie firmy sportowe usiłują namówić mistrzynię tenisa do gry sprzętem swojej produkcji. Firmę Malicz reprezentuje śliczna Jadzia, firmę Oksza przystojny Jan. Liczne intrygi i nieporozumienia, które angażują członków dwóch rodzin i zarazem firm, wiodą nieuchronnie do szczęśliwego zakończenia, czyli połączenia serc (i kapitałów) Jadzi i Jana.

 

Jadzia reż. Mieczysław Krawicz

 

Film miał swoją premierę w odświeżonej wersji w grudniu ubiegłego roku na ekranach stołecznego Iluzjonu. Teraz będą mieli okazję go oglądać widzowie telewizji Kino Polska. Zapraszamy!

Z kolei już 8 lutego w kinie Iluzjon kolejna premiera – tym razem „ABC Miłości” z udziałem najpopularniejszego komika przedwojennego, Adolfa Dymszy.

Szczegóły już wkrótce.

 

Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ