Strona główna / Aktualności
POLSKA KLASYKA PO REKONSTRUKCJI CYFROWEJ NA DVD
Dodano: 13.04.2021

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Studio Blu przedstawiają wyjątkową kolekcję kultowych polskich filmów fabularnych po rekonstrukcji cyfrowej na DVD i Blu-ray. Od 15 kwietnia dostępne będą w sprzedaży kanoniczne dzieła literatury polskiej przeniesione na ekran kinowy!

Już wkrótce oddamy do Państwa rąk kolekcję polskich filmów fabularnych, zrealizowanych przez wybitnych polskich reżyserów. Znajdziecie Państwo wśród nich zarówno superprodukcje i adaptacje klasyki literatury polskiej, jak i pasjonujące filmy wojenne i sensacyjne, kultowe komedie oraz wciągające filmy dla dzieci i młodzieży. Wybrane przez nas produkcje uzyskały liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych i od lat oglądane są przez kolejne pokolenia widzów kinowych i telewizyjnych. Zagrała w nich plejada polskich aktorów, tworząc kreacje, które przeszły do historii naszej kinematografii. Wszystkie filmy zostały poddane procesowi rekonstrukcji cyfrowej, dzięki czemu zyskały nową jakość, podkreślającą ich nieprzemijające wartości.

Potop, Pan Wołodyjowski, Pan Tadeusz

Na początek – już od 15 kwietnia w sklepie FINA będą dostępne w sprzedaży kanoniczne dzieła literatury polskiej z ogromnym rozmachem przeniesione na ekran kinowy: „Pan Wołodyjowski” i „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego.

Pan Wołodyjowski (1969) i Potop (1974) w reżyserii Jerzego Hoffmana do dziś pozostają najdroższymi i najpopularniejszymi superprodukcjami polskiej kinematografii. Adaptacje powieści Henryka Sienkiewicza zachwycają bogactwem inscenizacji, wspaniałym aktorstwem Tadeusza Łomnickiego, Daniela Olbrychskiego czy Małgorzaty Braunek oraz perfekcyjnie zrealizowanymi scenami batalistycznymi. „Potop” otrzymał nominację do Oscara w kategorii: film obcojęzyczny.

Z kolei Pan Tadeusz (1928) jest wycieczką w świat polskiego kina niemego, a przy tym pierwszą ekranizacją poematu Adama Mickiewicza. Reżyser filmu, Ryszard Ordyński, zgromadził na planie czołówkę ówczesnego aktorstwa z Wojciechem Brydzińskim, Jerzym Leszczyńskim i Stefanem Jaraczem na czele. Premiera stała się jednym z największych wydarzeń kulturalnych lat 20., w uroczystym pokazie wziął udział Ignacy Mościcki i Józef Piłsudski. Prezentowana wersja filmu opatrzona jest nową ilustracją muzyczną, skomponowaną przez Tadeusza Woźniaka. „Pan Tadeusz” był jednym z filmów zrekonstruowanych w ramach projektu Nitrofilm. Więcej o filmie PAN TADEUSZ.

Do końca roku planujemy wydać m.in. wszystkie części ekranizacji filmów o Panu Kleksie w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, „Karate po polsku” Wojciecha Wójcika czy „Agenta nr 1” Zbigniewa Kuźmińskiego. Będziemy Was na bieżąco informować!

Kolekcja powstała we współpracy ze Studio Blu.

„SZALEŃCY” - KOLEJNE KOLEKCJONERSKIE WYDAWNICTWO FINA
Dodano: 03.02.2021

Film po rekonstrukcji cyfrowej z muzyką Stephena Horne’a i Martina Pyne’a już dostępny na płycie Blu-ray.

Wydawnictwo zawiera polsko-angielską książkę z nowymi tekstami. Filmoznawczyni Katarzyna Wajda zastanawia się, czy porównania „Szaleńców” do „Wielkiej parady” (1925) Kinga Vidora są nieprzypadkowe, historyk filmu prof. Mariusz Guzek opisuje drogę do niepodległości na ekranach dwudziestolecia międzywojennego, filmograf FINA Grzegorz Rogowski przypomina historię powstania tej pierwszej superprodukcji, kompozytorzy Stephen Horne i Martin Pyne przywołują źródła inspiracji, a dr Elżbieta Wysocka z FINA – historię rekonstrukcji cyfrowej filmu.

Fot. FINA


O filmie

Rok 1914. Filipek traci posadę kipera i zaciąga się do tworzonych właśnie Legionów Polskich. W komisji poborowej poznaje Jerzego, który porzucił studia, by stanąć do walki. Bohaterowie rozpoczynają swój szlak bojowy. Wkrótce dołącza do nich ziemianin Kazik i od tej pory stają się nierozłączni. Na niesionych porywem patriotyzmu młodych „szaleńców” czekają chwile próby.

Więcej o filmie >>

Udany debiut Leonarda Buczkowskiego, reżysera m.in. „Zakazanych piosenek” (1946) czy „Przygody na Mariensztacie” (1953), to pierwsza polska superprodukcja. Scenariusz łączy wątek drogi do niepodległości Polski z wątkami miłosnym i komediowym, zaś akcja filmu rozciąga się od wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa w 1914 roku, aż do starć wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Zdjęcia zrealizowano w atelier wytwórni Diana-Film w Poznaniu, we dworze w Starołęce, a przede wszystkim na poligonie w Biedrusku, gdzie w monumentalnych scenach batalistycznych wzięły udział liczne wojska, wśród nich 57 Pułk Piechoty i 7 Dywizjon Artylerii Konnej, przydając obrazowi autentyczności.

Film dotychczas znany był w niekompletnej wersji, a przetrwał jedynie dzięki dystrybucji za granicą. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przeprowadziła digitalizację zachowanych taśm łatwopalnych (nitro) i rekonstrukcję cyfrową w rozdzielczości 4K. „Szaleńcy” powracają z muzyką Stephena Horne’a, jednego z najsłynniejszych współczesnych twórców muzyki do filmów niemych, stworzonej we współpracy z Martinem Pyne’em.

Nowe kolekcjonerskie wydawnictwo FINA do nabycia TUTAJ.

 

 

 

 

„HALKA” PO REKONSTRUKCJI JUŻ DOSTĘPNA W SKLEPIE INTERNETOWYM FINA
Dodano: 08.12.2020

Najnowsze kolekcjonerskie wydawnictwo FINA „Halka” Konstantego Meglickiego po rekonstrukcji cyfrowej z muzyką Jerzego Rogiewicza jest już dostępne w sklepie internetowym FINA.

Piękna góralka Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu Januszu i odtrąca adorującego ją górala Jontka. Wkrótce jednak przekonuje się, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć. „Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji opery Stanisława Moniuszki. Film dotychczas nie był znany szerszej publiczności. Dziś powraca w wersji po rekonstrukcji cyfrowej (wykonanej w rozdzielczości 4K). „Halka” została zrealizowana w 1929 roku jako film niemy. Premiera filmu zbiegła się jednak z początkiem ery dźwiękowej. Fakt ten wpłynął na decyzję producenta i w 1932 roku film udźwiękowiono, by w zmienionej wersji ponownie wprowadzić go na ekrany. Arie Halki wykonała Zuzanna Karin, a Jontka – Władysław Ladis (właśc. Władysław Kiepura). Niestety oryginalna ścieżka dźwiękowa ocalała tylko we fragmentach. Jako że pierwotna wersja była niema, FINA postanowiła zaprezentować go dzisiejszej publiczności w takiej właśnie postaci, z muzyką specjalnie skomponowaną na tę okazję przez Jerzego Rogiewicza.

Więcej o filmie HALKA.

Wydawnictwo zawiera polsko-angielską książkę z nowymi tekstami. Historyczka filmu dr hab. Iwona Sowińska przedstawia krótką historię filmowej opery i wyjaśnia, dlaczego nieme kino zainteresowało się operą, muzykolog dr Grzegorz Zieziula pisze o zaletach i wadach przekładu opery na język kina, filmograf FINA Michał Pieńkowski – o przedwojennej ilustracji muzycznej, a kompozytor Jerzy Rogiewicz – o swojej pracy nad wersją współczesną.

Płytę Blu-ray możecie kupić w naszym sklepie internetowym:

https://fina.gov.pl/product/halka/

Wydawnictwo dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach PW „Niepodległa” na lata 2017-2022.

 


Materiał promocyjny FINA


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ