Strona główna / Aktualności
„SZALEŃCY” - KOLEJNE KOLEKCJONERSKIE WYDAWNICTWO FINA
Dodano: 03.02.2021

Film po rekonstrukcji cyfrowej z muzyką Stephena Horne’a i Martina Pyne’a już dostępny na płycie Blu-ray.

Wydawnictwo zawiera polsko-angielską książkę z nowymi tekstami. Filmoznawczyni Katarzyna Wajda zastanawia się, czy porównania „Szaleńców” do „Wielkiej parady” (1925) Kinga Vidora są nieprzypadkowe, historyk filmu prof. Mariusz Guzek opisuje drogę do niepodległości na ekranach dwudziestolecia międzywojennego, filmograf FINA Grzegorz Rogowski przypomina historię powstania tej pierwszej superprodukcji, kompozytorzy Stephen Horne i Martin Pyne przywołują źródła inspiracji, a dr Elżbieta Wysocka z FINA – historię rekonstrukcji cyfrowej filmu.

Fot. FINA


O filmie

Rok 1914. Filipek traci posadę kipera i zaciąga się do tworzonych właśnie Legionów Polskich. W komisji poborowej poznaje Jerzego, który porzucił studia, by stanąć do walki. Bohaterowie rozpoczynają swój szlak bojowy. Wkrótce dołącza do nich ziemianin Kazik i od tej pory stają się nierozłączni. Na niesionych porywem patriotyzmu młodych „szaleńców” czekają chwile próby.

Więcej o filmie >>

Udany debiut Leonarda Buczkowskiego, reżysera m.in. „Zakazanych piosenek” (1946) czy „Przygody na Mariensztacie” (1953), to pierwsza polska superprodukcja. Scenariusz łączy wątek drogi do niepodległości Polski z wątkami miłosnym i komediowym, zaś akcja filmu rozciąga się od wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa w 1914 roku, aż do starć wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Zdjęcia zrealizowano w atelier wytwórni Diana-Film w Poznaniu, we dworze w Starołęce, a przede wszystkim na poligonie w Biedrusku, gdzie w monumentalnych scenach batalistycznych wzięły udział liczne wojska, wśród nich 57 Pułk Piechoty i 7 Dywizjon Artylerii Konnej, przydając obrazowi autentyczności.

Film dotychczas znany był w niekompletnej wersji, a przetrwał jedynie dzięki dystrybucji za granicą. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przeprowadziła digitalizację zachowanych taśm łatwopalnych (nitro) i rekonstrukcję cyfrową w rozdzielczości 4K. „Szaleńcy” powracają z muzyką Stephena Horne’a, jednego z najsłynniejszych współczesnych twórców muzyki do filmów niemych, stworzonej we współpracy z Martinem Pyne’em.

Nowe kolekcjonerskie wydawnictwo FINA do nabycia TUTAJ.

 

 

 

 

„HALKA” PO REKONSTRUKCJI JUŻ DOSTĘPNA W SKLEPIE INTERNETOWYM FINA
Dodano: 08.12.2020

Najnowsze kolekcjonerskie wydawnictwo FINA „Halka” Konstantego Meglickiego po rekonstrukcji cyfrowej z muzyką Jerzego Rogiewicza jest już dostępne w sklepie internetowym FINA.

Piękna góralka Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu Januszu i odtrąca adorującego ją górala Jontka. Wkrótce jednak przekonuje się, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć. „Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji opery Stanisława Moniuszki. Film dotychczas nie był znany szerszej publiczności. Dziś powraca w wersji po rekonstrukcji cyfrowej (wykonanej w rozdzielczości 4K). „Halka” została zrealizowana w 1929 roku jako film niemy. Premiera filmu zbiegła się jednak z początkiem ery dźwiękowej. Fakt ten wpłynął na decyzję producenta i w 1932 roku film udźwiękowiono, by w zmienionej wersji ponownie wprowadzić go na ekrany. Arie Halki wykonała Zuzanna Karin, a Jontka – Władysław Ladis (właśc. Władysław Kiepura). Niestety oryginalna ścieżka dźwiękowa ocalała tylko we fragmentach. Jako że pierwotna wersja była niema, FINA postanowiła zaprezentować go dzisiejszej publiczności w takiej właśnie postaci, z muzyką specjalnie skomponowaną na tę okazję przez Jerzego Rogiewicza.

Więcej o filmie HALKA.

Wydawnictwo zawiera polsko-angielską książkę z nowymi tekstami. Historyczka filmu dr hab. Iwona Sowińska przedstawia krótką historię filmowej opery i wyjaśnia, dlaczego nieme kino zainteresowało się operą, muzykolog dr Grzegorz Zieziula pisze o zaletach i wadach przekładu opery na język kina, filmograf FINA Michał Pieńkowski – o przedwojennej ilustracji muzycznej, a kompozytor Jerzy Rogiewicz – o swojej pracy nad wersją współczesną.

Płytę Blu-ray możecie kupić w naszym sklepie internetowym:

https://fina.gov.pl/product/halka/

Wydawnictwo dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach PW „Niepodległa” na lata 2017-2022.

 


Materiał promocyjny FINA

„KSIĘŻNA ŁOWICKA" ONLINE!
Dodano: 27.11.2020

Zapraszamy na film z 1932 roku w reżyserii duetu: Krawicz-Warnecki z gwiazdorską obsadą.

„Księżna Łowicka” to kontrowersyjna ekranizacja powieści Wacława Gąsiorowskiego, niezwykle popularnego przed wojną pisarza historycznego.

Film powstał w związku z 100. rocznicą wybuchu powstania listopadowego. Dość swobodne podejście do faktów historycznych przez autora scenariusza sprawiło, że ekranizacja wzbudziła protesty wielu historyków i krytyków filmowych. Jednak znakomita dramaturgia, monumentalna oprawa - wspaniała scenografia autorstwa Stefana Norrisa, jednego z najlepszych polskich scenografów dwudziestolecia międzywojennego, piękne kostiumy – spowodowały, że film cieszył się w latach 30. wielką popularnością, nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Jest to także ciekawy przykład produkcji reprezentującej jeden z etapów przechodzenia z kinematografii niemej do dźwiękowej.

W rolach głównych wystąpiła królowa ekranu Jadwiga Smosarska, jeden z najwybitniejszych aktorów i reformatorów teatru Stefan Jaracz oraz Józef Węgrzyn.

Więcej o filmie KSIĘŻNA ŁOWICKA


Film do obejrzenia także na portalu Ninateka.pl
https://ninateka.pl/film/ksiezna-lowicka-janusz-warnecki-mieczyslaw-krawicz-1

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ