Strona główna / Aktualności
CANNES 1939. REAKTYWACJA
Dodano: 12.11.2019

,,Czarne diamenty” i ,,Robert i Bertrand” rozbłysną na specjalnej edycji festiwalu Cannes 1939.

Pierwszą edycję festiwalu zaplanowano na 1 września 1939 roku. Oprócz Francji miały wziąć w nim udział również Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, ZSRR, Czechosłowacja, Belgia, Szwecja, Holandia i Polska. Pod koniec sierpnia zaczęli przyjeżdżać do Cannes pierwsi uczestnicy festiwalu. Wszyscy szykowali się do wielkiej inauguracji filmowej imprezy,  gdy nagle pojawiły się  niepokojące informacje  o pakcie niemiecko-sowieckim i wszyscy goście zaczęli w panice opuszczać miasto.

Pierwszy festiwal filmowy w Cannes został początkowo przełożony tylko o dziesięć dni, bo 8 września miał się rozpocząć festiwal w Wenecji, wiec organizatorzy postanowili obserwować rozwój sytuacji politycznej.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się jednak dopiero 20 września 1946 roku, a wzięły w nim udział filmy z 21 krajów.

Osiemdziesiąt lat później, w hołdzie dla twórcy pierwszego Festiwalu Filmowego w Cannes, Jeana Zaya, członkowie organizacji kulturalno-edukacyjnej Le Cercle Jean Zay d’Orléans postanowili odtworzyć oryginalny festiwal z 1939 roku. 

Festiwal  rozpoczyna się 12 listopada  i potrwa do 17 listopada w Orléans, rodzinnym mieście Zaya.

Organizatorem jest specjalnie powołany do tego zadania komitet Jean Zay Cannes 1939, któremu przewodniczy krytyk filmowy Antoine de Baecque. Plakat przygotował, wzorując się na oryginalnym projekcie z 1939 roku, fotograf François Caspar. Mistrzem ceremonii został aktor i reżyser Alex Lutz.

Polskę w 1939 roku miały reprezentować filmy fabularne ,,Robert i Bertrand" (reż. Mieczysław Krawicz), ,,Czarne diamenty" (reż. Jerzy Gabryelski) oraz film dokumentalny ,,Polska w Gdańsku" (reż. Mieczysław Bilażewski). Rada Naczelna Przemysłu Filmowego w Polsce wyznaczyła na oficjalnego delegata prezesa Ryszarda Ordyńskiego. 

W czasie reaktywowanej edycji festiwalu Cannes 1939 widzowie zobaczą dwa z trzech zaproponowanych 1939 polskich filmów: 16 listopada zostanie pokazany film ,,ROBERT I BERTRAND”, a dzień później - ,,CZARNE DIAMENTY”.

 

Więcej o festiwalu:

www.festivalcannes1939.com

 

WYSTAWA PAMIĄTEK PO LODZIE NIEMIRZANCE W KINIE ILUZJON
Dodano: 04.11.2019

Zapraszamy na wystawę pamiątek po Lodzie Niemirzance towarzyszącą cyklowi filmowemu Alfabet Retrokina: L jak Loda Niemirzanka, na który zapraszamy do listopadowego kina Iluzjon.

O przeglądzie >>

Loda Niemirzanka (1906-1984), aktorka teatralna i filmowa. Urodziła się w Żbikowie, uczęszczała do Warszawskiej Szkoły Baletowej i Gimnazjum Taczanowskiej. Występowała w teatrach katowickich, wileńskich, łódzkich oraz warszawskich na początku jako tancerka, a następnie jako aktorka. Znana jednak przede wszystkim z charakterystycznych ról filmowych, jak chociażby głównej roli w filmie „Ada, to nie wypada!” z 1936 roku. W czasie wojny, wraz z mężem Stanisławem Kauzikiem współpracowała z AK. Po zakończeniu działań wojennych grała nieregularnie w teatrach m. in. w Częstochowie. Od 1956 roku przebywała na emigracji w Londynie.

„Twoja Lo.” to podpis, jakiego używała aktorka Loda Niemirzanka w licznych listach wysyłanych z emigracji w Londynie do rodziny w Polsce. Wiele pamiątek z pewnością bezpowrotnie przepadłoby po śmierci aktorki, gdyby nie bratanica Lody. Po likwidacji jej londyńskiego mieszkania, zabrała ze sobą najcenniejsze pamiątki, które stanowią obecnie trzon niniejszej wystawy. Wśród nich znalazły się listy, brudnopisy, notatki, elementy garderoby, zdjęcia, a nawet praca dyplomowa aktorki.

Wystawę tworzą obiekty, które cudem przetrwały wojnę i były przez aktorkę pieczołowicie przechowywane jako wspomnienie najpiękniejszych czasów oraz obiekty ze znacznie skromniejszego, emigracyjnego okresu jej życia, pokazujące zupełnie nieznaną część jej życia, pochodzące ze zbiorów Grzegorza Rogowskiego, filmografa FINA.

WSTĘP WOLNY

Wystawa dostępna w godzinach pracy kina Iluzjon: 15:00 - 22:00.

Szczegółowe informacje już wkrótce na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl

Wystawa realizowana w ramach projektu Nitrofilm.

Patron medialny: Radio Pogoda

 

REPREMIERA „SZTANDARU WOLNOŚCI” W 101. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Dodano: 25.10.2019

Piłsudski, Paderewski, Mościcki, Rydz-Śmigły, Haller, Daszyński i… Osterwa – najważniejszych bohaterów II RP będzie można zobaczyć 13 i 14 listopada w filmie Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku. „Sztandar wolności”, przedstawiający dzieje walk o niepodległość, zaprezentuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). Repremiera filmu po rekonstrukcji cyfrowej odbędzie się w kinie Iluzjon, a dzień później online – na www.ninateka.pl.

„Epopeja czynu polskiego” w kinie i online

13 listopada o godz. 20.00 w warszawskim kinie Iluzjon, a dzień później podczas specjalnej transmisji online w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl), odbędzie się repremiera „Sztandaru wolności”, fabularyzowanego filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Ryszarda Ordyńskiego w 1935 roku. Ta wielka „epopeja czynu polskiego” przedstawia dzieje walk o niepodległość od roku 1905. Przypomina żołnierzy Legionów Polskich, ich bohaterskie zmagania na frontach wojennych i gehennę w obozach jenieckich. Film prezentuje nie tylko drogę do odzyskania niepodległości, lecz także przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, a następnie odradzanie się państwa polskiego. Przewijają się w nim najważniejsze postaci tego okresu, m.in. Ignacy Mościcki, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Jędrzej Moraczewski, Edward Rydz-Śmigły.Głównym bohaterem jest jednak Józef Piłsudski, a film zrealizowany na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka jest podsumowaniem jego dokonań i wyrazem najwyższego uznania dla jego osiągnięć.

„Sztandar wolności” to kompilacja materiałów z różnych lat zebranych i przygotowanych przez Falangę, największy w latach 30. XX wieku techniczny ośrodek produkcji filmowej w Polsce. Wykorzystano również liczne materiały ikonograficzne – zdjęcia, ulotki, gazety. Prace nad filmem poprzedziły szeroko zakrojone poszukiwania archiwalnych materiałów. Ryszard Ordyński, który zmierzył się z ich brakiem, udał się w delegację do Berlina, gdzie starał się pozyskać brakujące ujęcia. Stało się to bezpośrednim przyczynkiem do szerokiej dyskusji w prasie dotyczącej konieczności stworzenia scentralizowanego państwowego archiwum filmowego. Finał tych starań miał miejsce dopiero w 1955 roku, kiedy to zostało powołane Centralne Archiwum Filmowe, którego następcą jest obecnie Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

W efekcie poszukiwań powstała pierwsza dźwiękowa kompilacja archiwalnych ujęć dokumentalnych. Praca nad filmem stanowiła olbrzymie wyzwanie dla twórców, którzy musieli zmierzyć się z montażem materiałów o różnej jakości.

Premiera filmu odbyła się w przededniu imienin Józefa Piłsudskiego, 18 marca 1935 roku, w warszawskim kinie Filharmonia przy ulicy Jasnej 5. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili prezydent Ignacy Mościcki z małżonką Marią, a także członkowie rządu i ówczesny premier Leon Kozłowski. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczono na wsparcie towarzystwa „Opieka”, założonego z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej. W tym samym czasie na zamkniętym pokazie w Belwederze film w samotności oglądał, bardzo już chory, Józef Piłsudski.

„Sztandar wolności” frekwencyjny sukces w Polsce zawdzięczał wsparciu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, które rozporządzaniem z dnia 25 marca 1935 roku zalecało dyrektorom szkół zapoznać uczniów z tym filmem. Jednocześnie tytuł wszedł na ekrany kin w dziewięciu największych miastach Polski. Był też najszerzej dystrybuowanym polskim filmem za granicą. Jego kopie wysłano m.in. do krajów Ameryki Południowej, USA i Niemiec.

Pokaz „Sztandaru wolności” w kinie Iluzjon to także wyjątkowa okazja, by na ekranie zobaczyć Juliusza Osterwę. To jedyny film dźwiękowy, w którym pojawił się ten jeden z najwybitniejszych aktorów tamtych czasów.  

Więcej informacji i ciekawostek o filmie >>

 „Sztandar wolności”, reż. Ryszard Ordyński

 

Gdzie i kiedy?

Repremiera filmu odbędzie się w kinie Iluzjon 13 listopada o godz. 20.00. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie kina od 28 października. Dzień później o tej samej porze film podczas specjalnej transmisji zobaczą użytkownicy serwisu Ninateka (www.ninateka.pl).

Więcej na stronie kina: www.iluzjon.fn.org.pl

 

Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia utworzenia sieci archiwów państwowych w Polsce, dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

        

 

 

„Niezła historia” – niepodległościowy cykl filmowy

„Sztandar wolności” będzie jednym z trzech prezentowanych w listopadzie w kinie Iluzjon filmów o tematyce niepodległościowej. W programie cyklu pt. „Niezła historia” znajdą się także „Szaleńcy” – niemy film fabularny w reżyserii Leonarda Buczkowskiego oraz film dokumentalny „Polonia Restituta 1918–1920”. Wszystkie trzy tytuły zostały odrestaurowane cyfrowo przez FINA w ramach projektu „Nitrofilm”.  

,,Szaleńcy” (1928), reż. Leonard Buczkowski, niemy film fabularny, współczesna muzyka: Stephen Horne, 135’’, DCP

„Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii” – pisano w przedwojennych recenzjach. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających bojowy szlak Legionów Polskich (1914–1920). Film wpisuje się w nurt kina patriotycznego. To pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami techniki wojskowej. To także jedna z ostatnich produkcji niemych.

,,Polonia Restituta 1918-1920” (1928), niemy film dokumentalny, współczesna muzyka: Semi-Invented Trio, 72’’DCP

Filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów. Film został zrealizowany w związku z obchodami jubileuszu 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a uroczysta prapremiera w Operze Warszawskiej zgromadziła najwyższych dostojników państwa polskiego. Dzieło miało duże znaczenie propagandowe – ukazywało wysiłek narodu polskiego walczącego o odrodzenie swojego państwa, gdy pamięć o uwiecznionych wydarzeniach była ciągle żywa w społeczeństwie. W tym niemym filmie dokumentalnym wykorzystano oryginalne materiały z lat 1917–1920 oraz rekonstrukcje z lat późniejszych. Film przedstawiał sylwetki wybitnych postaci tamtego okresu. To pierwszy film wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

 

Szczegółowy program pokazów w ramach cyklu:

11.11, g. 18.00, POLONIA RESTITUTA 1918-1920

12.11, g. 17.30, SZALEŃCY

13.11, g. 20.00, SZTANDAR WOLNOŚCI, repremiera

16.11, g. 18.00, SZTANDAR WOLNOŚCI

17.11, g. 20.00, SZALEŃCY

18.11, g. 18.00, POLONIA RESTITUTA 1918-1920


Od 19 listopada „Polonię Restitutę” i „Szaleńców” będzie można oglądać także online w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl).  


Kino Iluzjon – kino znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), położone w sercu Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica, którego znakiem rozpoznawczym jest fioletowy neon. Iluzjon proponuje niepowtarzalny i ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. Iluzjon należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. Iluzjon cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”.  Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl  

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ