Strona główna / Aktualności
15. ŚWIĘTO NIEMEGO KINA | 19–22 KWIETNIA 2018
Dodano: 20.03.2018

Zapraszamy na 15. edycję festiwalu Święto Niemego Kina, który odbędzie się w dniach 19–22 kwietnia w kinie Iluzjon. Towarzyszyć mu będzie szereg wydarzeń dodatkowych w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Zaprezentujemy filmy z epoki kina niemego z akompaniamentem muzyki jazzowej, klasycznej, klubowej i eksperymentalnej, wykonywanej na żywo przez wybitnych artystów: Włodka Pawlika, Gabę Kulkę, Drekoty, Resinę czy Sutari.

Bohaterka festiwalu: Pola Negri

Główną bohaterką tegorocznej edycji Święta Niemego Kina będzie ikona kina przedwojennego – Pola Negri, czyli urodzona w Polsce Barbara Apolonia Chałupiec. Odkryła ją rodzima wytwórnia „Sfinks”, a talent rozwinęła niemiecka „UFA”, dzięki której Negri stworzyła znakomity duet z reżyserem Ernstem Lubitschem. Ich współpraca zaowocowała amerykańskim kontraktem z wytwórnią Paramount, otwierając Poli najjaśniejszy rozdział jej kariery i stawiając ją w jednym szeregu z takimi gwiazdami jak chociażby Greta Garbo, Gloria Swanson czy Mary Pickford. Negri magnetyzowała na ekranie swoją nietuzinkową urodą i skalą talentu. Potrafiła równie dobrze wcielić się w rolę Cyganki, rozbójniczki, hiszpańskiej tancerki czy robotnicy. Ambicją tegorocznej edycji Festiwalu jest przybliżenie widzom fenomenu tej gwiazdy poprzez ukazanie jak najszerszego spektrum jej kreacji.

Program filmowy i muzyczny

Na otwarcie pokażemy film prezentujący narodziny gwiazdy – Bestia z 1917 roku. Produkcja zachowała się jedynie w amerykańskiej wersji eksportowej pt. The Polish Dancer. Jest  obecnie najstarszym obrazem z udziałem Poli Negri i jedynym przykładem jej wczesnej kariery. Pokaz Bestii będzie równocześnie polską premierą filmu po zakończonej w 2017 roku restauracji cyfrowej w rozdzielczości 4K. Następnie zaprezentujemy cały wachlarz wcieleń Poli Negri w wydaniu melodramatycznym, komediowym, a nawet futurystyczno-groteskowym. Specjalnie w tym celu sprowadziliśmy unikatowe kopie filmowe z Murnau Stiftung w Wiesbaden, EYE Filmmuseum w Amsterdamie oraz Deutsche Kinemathek w Berlinie. Obok filmów z udziałem naszej bohaterki, pokażemy Przepaść z Dunką Astą Nielsen, do której Pola była wielokrotnie porównywana, Puszkę Pandory z Louise Brooks, która stworzyła w kinie bardzo podobny typ kobiety fatalnej czy film Patsy, w którym Marion Davis fenomenalnie parodiuje archaiczną grę aktorską polskiej gwiazdy.

Obrazy filmowe uzupełni muzyka na żywo, do wykonania której zaprosiliśmy – obok artystów wspomnianych powyżej – Bye Bye Butterfly, Pink Park, Tropikalium, Jędrzeja Łagodzińskiego czy Alberta Karcha. Jako że ta edycja Festiwalu poświęcona jest wyjątkowej bohaterce, bardzo zależało nam na tym, aby również w warstwie muzycznej kobiety odegrały w niej szczególną rolę.

Imprezy towarzyszące

Dla miłośników muzyki rodem z przedwojennej Warszawy – piosenek i pieśni Wiery Gran, Mieczysława Fogga czy Adama Astona – przygotowaliśmy potańcówkę z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną. Naszym najmłodszym widzom zaproponujemy wydarzenia familijne połączone z interaktywnym pokazem archiwalnych filmów animowanych z muzyką na żywo. Do projektu zaprosiliśmy artystów: Annę Ługowską, Jakuba Pałysa, Aleksandrę Nykowską Bartosza Ługowskiego oraz Piotra Jarosza.

Spróbujemy również opisać fenomen Poli Negri, jej kariery i zmitologizowanej biografii podczas międzynarodowej konferencji „Pola Negri – aktorka, ikona, legenda”, którą zorganizujemy przy wsparciu polskich filmoznawców z czołowych ośrodków akademickich, we współpracy z festiwalem Le Giornate del Cinema Muto w Pordenone i EYE Filmmuseum w Amsterdamie.

Dodatkowo filmy prezentowane podczas Święta Niemego Kina staną się pretekstem dla prelekcji pełnych nieznanych zakulisowych historii i pikantnych stuletnich skandali z pierwszych stron gazet.

JADWIGA SMOSARSKA GWIAZDĄ MARCOWEGO RETROKINA
Dodano: 02.03.2018

Marcowy cykl „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” poświęcony jest kobietom, a w szczególności Jadwidze Smosarskiej – królowej polskiego ekranu. 4 i 18 marca zapraszamy na pokazy kontrowersyjnej ekranizacji powieści Wacława Gąsiorowskiego – „Księżna Łowicka” (1932) w reżyserii Janusza Warneckiego i Mieczysława Krawicza, a 11 i 25 marca zobaczymy przezabawną komedię „Jadzia” (1936) Mieczysława Krawicza. Na ekranie w rolach tytułowych króluje Jadwiga Smosarska!

Na seanse zapraszamy w każdą niedzielę marca o godzinie 16.00. Prelekcje do filmów wygłoszą filmografowie z FINA – Michał Pieńkowski (4 marca) oraz Grzegorz Rogowski (11 marca).

„Księżna Łowicka”

reż. Janusz Warnecki, Mieczysław Krawicz, Polska 1932

Kontrowersyjna ekranizacja powieści Wacława Gąsiorowskiego, niezwykle popularnego przed wojną pisarza historycznego. Film powstał w związku z 100. rocznicą wybuchu powstania listopadowego. Dość swobodne podejście do faktów historycznych przez autora scenariusza sprawiło, że film wzbudził protesty wielu historyków i krytyków filmowych. Pomimo tego cieszył się w latach 30. wielką popularnością, nie tylko w kraju, lecz także za granicą. W roli tytułowej Jadwiga Smosarska, która z wyczuciem zagrała trudną rolę arystokratki, Polki – patriotki, która musi dokonać wyboru między obowiązkiem wobec ojczyzny a miłością.

Więcej o filmie


Fragment filmu „Księżna Łowicka”, źródło Repozytorium Cyfrowe FINA

„Jadzia”

reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1936

Znakomity film z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego  Jadwigi Smosarskiej, która wcieliła sie w postać głównej bohaterki Jadzi Maliczówny – córki szefa małego, lecz znanego w całej Warszawie, zakładu wyrabiającego sprzęt sportowy. Ponadto w obsadzie najpopularniejsi aktorzy przedwojennej polskiej kinematografii, m.in. Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Żabczyński, Stanisław Sielański, Michał Znicz. Doskonale napisany scenariusz porusza modną w drugiej połowie lat 30. tematykę sportową.

Fabuła koncentruje się na rywalizacji dwóch firm produkujących sprzęt sportowy. Malicz i Oksza prowadzą ostrą walkę o prymat. Każda z firm stara się skłonić mistrzynię tenisa, by na prestiżowym meczu zagrała jej rakietą.

Więcej o filmie

Fragment filmu „Jadzia”, źródło Repozytorium Cyfrowe FINA

 

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zostały poddane restauracji cyfrowej w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową (obecnie FINA) projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. 

 

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

ILUZJONOWE RETROKINO Z NUTĄ MIŁOŚCI
Dodano: 31.01.2018

Lutowy cykl „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” to aż dwa znakomite filmy z nutą miłości! 4 i 18 lutego zapraszamy na seanse komedii „ABC miłości” (1935) Michała Waszyńskiego, a 11 i 25 pokażemy film Romualda Gantkowskiego (1937) „Dziewczyna szuka miłości”. Na seanse zapraszamy w każdą niedzielę lutego o godzinie 16.00. Prelekcje do filmów wygłoszą filmografowie z FINA – Michał Pieńkowski oraz Grzegorz Rogowski.

„ABC miłości” 

reż. Michał Waszyński, Polska 1935

Niezapomniana komedia z udziałem znakomitego komika Adolfa Dymszy. Partneruje mu Maria Bogda, która w plebiscycie w 1929 roku uznana została za najpiękniejszą Polkę. Dymsza w roli zakochanego Wincentego Poziomki daje popis fantastycznej gry aktorskiej, pełnej zwariowanego humoru i wyczucia granic absurdu. W filmie wystąpił także legendarny komik Kazimierz Krukowski (znany jako Lopek), niezbyt często pojawiający się na srebrnym ekranie, wszechstronnie utalentowany ulubieniec przedwojennych warszawskich kabaretów i bohater setek zabawnych dykteryjek.

Bohaterem filmu jest Wincenty Poziomka, sklepikarz, który marzy o karierze aktorskiej i próbuje zdobyć serce pięknej asystentki notariusza, Heleny. Poziomka opiekuje się także trzyletnią Basieńką, wnuczką stryja. Kiedy Helena traci posadę, zakochany Wincenty proponuje jej pracę w swoim sklepie. Tymczasem dzięki protekcji sąsiada, znanego artysty Krupkowskiego, Wincentemu nadarza się okazja do scenicznego debiutu.

Więcej o filmie na stronie projektu NITROFILM


„ABC miłości” (1935) reż. Michał Waszyński, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

 

„Dziewczyna szuka miłości” 

reż. Romuald Gantkowski, Polska 1937

W latach 20. i 30. Polacy odnosili wielkie sukcesy na międzynarodowych zawodach lotniczych. Przemysł lotniczy, choć po odzyskaniu niepodległości zaczynał od zera, stał się jedną z wizytówek młodego państwa. Powstawały nowatorskie konstrukcje samolotów, na których polscy lotnicy zdobywali nagrody. Poza małymi samolotami produkowano w Polsce, o czym mało kto dziś pamięta, także samoloty pasażerskie.

W filmie Romualda Gantkowskiego znalazło się wiele oryginalnych sekwencji lotniczych nakręconych przez znakomitych operatorów.

Bohaterem filmu jest konstruktor lotniczy, pasjonat, który pracuje nad nowym modelem samolotu. Pochodzący z biednej rodziny młody mężczyzna znajduje sprzymierzeńca i sponsora w osobie polskiego milionera z Brazylii. W roli konstruktora wynalazcy wystąpił Mieczysław Cybulski, jeden z najbardziej oryginalnych przedwojennych amantów. W roli jego ukochanej – piękna i utalentowana Tamara Wiszniewska, a w jednej z głównych ról – Stanisława Wysocka, najwybitniejsza polska aktorka pierwszej połowy XX wieku, nazywana „nową Modrzejewską”.

Więcej o filmie na stronie projektu NITROFILM


„Dziewczyna szuka miłości” (1937) reż. Romuald Gantkowski, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

 

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. 

 

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ