Strona główna / Aktualności
,,ZEW MORZA” I ,,SPORTOWIEC MIMO WOLI” W PORTUGALII
Dodano: 28.06.2018

W lipcu „Zew morza” i „Sportowiec mimo woli” zostaną zaprezentowane w Lizbonie w Cinemataca Portuguesa w ramach cyklu „100 lat Historii Polskiego Kina”.

„100 lat Historii Polskiego Kina” to przegląd najważniejszych i najciekawszych filmów z naszego kraju, które powstały w okresie od uzyskania przez Polskę niepodległości do dzisiaj. Obok filmów ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego portugalska publiczność zobaczy takie tytuły jak: „Zakazane piosenki”, „Ziemia Obiecana”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz nagradzane filmy z ostatnich lat m.in. „Moje córki krowy”.

Cykl powstał we współpracy z Ambasadą Polski w Portugalii.

Filmy: „Zew Morza” i „Sportowiec mimo woli” zostały odrestaurowane i zdigitalizowane przez Filmotekę Narodową- Instytut Audiowizualny w ramach projektu Nitrofilm.

ZEW MORZA

reż. Henryk Szaro, 1927

Najwcześniejszy zachowany film jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. Film miał swoją repremierę w 2013 roku.


Fot. Fototeka FINA

 

SPORTOWIEC MIMO WOLI

reż. Mieczysław Krawicz, 1939

Znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. W obsadzie znaleźli się ulubieńcy polskiej widowni – komik Adolf Dymsza, amant Aleksander Żabczyński oraz piękna i utalentowana Ina Benita. To ostatni film zrealizowany w II Rzeczpospolitej, jego premiera odbyła się już podczas okupacji w 1940 roku.


Fot. Fototeka FINA

„Zew morza” zostanie pokazany 1 lipca, a „Sportowiec mimo woli” – dwa dni później.

Szczegółowy program pokazów i więcej informacji cyklu na stronie Cinemateca Portuguesa:
http://www.cinemateca.pt/programacao.aspx?id=10761&ciclo=1000

 

 

POKAZ FILMU „LUDZIE BEZ JUTRA” W TEATRZE WIELKIM - OPERZE NARODOWEJ
Dodano: 11.06.2018

Film niemy „Ludzie bez jutra” w reżyserii Aleksandra Hertza z 1919 roku (prem. 1921) zrekonstruowany został w roku 2015. Jest to historia słynnego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej i rosyjskiego oficera z historią życia teatralnego Warszawy początków XX wieku w tle. Wielką zaletą filmu są zdjęcia plenerowe Zbigniewa Gniazdowskiego nagrywane w okolicach Teatru Wielkiego i Teatru Letniego w Ogrodzie Saskim. W obsadzie największe gwiazdy tamtych lat: Halina Bruczówna, Józef Węgrzyn, Paweł Owerłło, Helena Sulima, Jerzy Leszczyński, Józef Zejdowski i Mariusz Maszyński.

Wiecej o filmie LUDZIE BEZ JUTRA.

Film „Ludzie bez jutra” został odrestaurowany w ramach realizowanego przez FINA projektu NITROFILM.


Fragment filmu „Ludzie bez jutra”, źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

Muzyka na żywo

Muzykę towarzyszącą projekcji wykonają: Paweł Szamburski (klarnet, elektronika) Sebastian Wypych (kontrabas) i Patryk Zakrocki (skrzypce). Pokaz towarzyszy otwarciu wystawy „Teatr Letni w Ogrodzie Saskim”.

Kiedy i gdzie

Pokaz filmu odbędzie się 12 czerwca 2018 o godz. 18 w Salach Redutowych TW-ON. Bezpośrednio po projekcji chętni przejdą do Ogrodu Saskiego na wystawę plenerową.

Informacje dodatkowe

Darmowe wejściówki do pobrania w kasie teatru od 6 czerwca 2018. 
UWAGA! Limit wejściówek został wyczerpany!


Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

Organizatorzy

Organizator: Teatr Wielki - Opera Narodowa
Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Patron pokazu: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Pokaz w ramach projektu: Warszawskie Teatrowisko

 

 

FILMOWE OGRODY W ZBIORACH FINA NA IX WARSZAWSKIM PIKNIKU ARCHIWALNYM
Dodano: 08.06.2018

„Archiwa w ogrodzie”to tytuł IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, organizowanego przez Polską Akademię Nauk Archiwum w Warszawie, Polską Akademię Nauk Ogród Botaniczny — CZRB w Powsinie oraz Polskie Towarzystwo Archiwalne, w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów,  w dniu 9 czerwca.

IX Warszawski Piknik Archiwalny

Głównym celem i zamierzeniem organizatorów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na pracę archiwistów, w której można znaleźć zarówno trud badań i poszukiwań, jak i żelazne reguły  gromadzenia, konserwowania i udostępniania  archiwaliów.

„Wskazujemy jak bogate i ważne dla tożsamości narodowej są zasoby archiwów, muzeów, bibliotek oraz innych instytucji kultury i sztuki.”

Od ośmiu  lat współpracuje przy tym przedsięwzięciu m. in. Archiwum Prezydenta RP, Archiwum Sejmu, Archiwum Zamku Królewskiego, Archiwum Muzeum Narodowego, Archiwum Politechniki Warszawskiej i wiele innych.

W programie wyjątkowe wystawy, wystąpienia, prezentacje oraz ekspozycja unikatowych, papierowych i filmowych dokumentów.

Zasoby FINA

W sobotę 9 czerwca o 15:30 zapraszamy na wyjątkową prezentację zasobów FINA. O naszych kolekcjach, procesie digitalizacji, konserwacji czy wreszcie o pracach nad  restauracją filmów opowiedzą eksperci – Katarzyna Mikstal oraz Grzegorz Rogowski. Pokażemy fragmenty dwóch odrestaurowanych cyfrowo filmów z epoki kina niemego: „Kościuszko Pod Racławicami” oraz „Pierwszą miłość Kościuszki”. Najmłodszym archiwistom i miłośnikom perełek polskiej animacji zaprezentujemy kultowego „Gapiszona”.

Kiedy i gdzie

Pałac Belwederski (9 czerwca, godz. 10.00-16.00)

PAN Ogród Botaniczny — CZRB w Powsinie (9 i 10 czerwca, godz. 10.00–18.00)

 

Więcej na: www.archiwum.pan.pl

 

http://www.fn.org.pl/public/media/1-f-2232-2-1500x.jpg
źródło: Fototeka FINA


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ