Strona główna / Aktualności
ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI Z FILMAMI Z PROJEKTU NITROFILM
Dodano: 13.11.2018

Z okazji obchodów rocznicy 100-lecia niepodległości filmy projektu Nitrofilm miały szczególną okazję, by zagościć na ekranach kin i telewizorów. Warto wyróżnić pokazy w Warszawie, Sulejówku i Poznaniu, a także kolejną emisję „Pana Tadeusza” na kanale TVP Kultura. Przypomnijmy, że uroczysta premiera „Pana Tadeusza” Ryszarda Ordyńskiego odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Fragment filmu Pan Tadeusz (1928), źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 

Warszawa

W przeddzień wyjątkowej rocznicy – 100-lecia polskiej niepodległości – Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w siedzibie przy Wałbrzyskiej 3/5 zaprezentowała pokaz zrekonstruowanego filmu ,,Szaleńcy” (1928).

Fabularny debiut Leonarda Buczkowskiego jest pierwszą polską superprodukcją i zarazem jednym z ostatnich filmów niemych. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających wspólnie bojowy szlak Legionów Piłsudskiego. Choć film wpisuje się w nurt kina patriotycznego, to jednocześnie – poprzez realizacyjny rozmach i elementy farsy – wychodzi poza jego propagandowe ramy. Film, w 1928 roku znakomicie przyjęty przez widzów i krytyków, z powodzeniem pokazywany był później również za granicą, m.in. w USA. Dziś, w 90 lat po premierze, został poddany cyfrowej rekonstrukcji przez zespół Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i wzbogacony przez ścieżkę dźwiękową autorstwa Stephena Horne’a.

 

Fragment filmu Szaleńcy (1928), źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 

Sulejówek

10 Listopada Kinoteatr ,,Kurtyna” zaproponował melodramatyczno-komediowy wieczór filmowy z kinem Niepodległej. W programie znalazły się trzy wyjątkowe filmy z projektu ,,Nitrofilm”:Źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 

Poznań

Filmy projektu Nitrofilm zagościły także na Festiwalu Kina Międzywojennego w Poznaniu.

Po sukcesach pierwszej odsłony w listopadzie 2017, organizatorzy postanowili powrócić z poszerzoną i bardziej atrakcyjną edycją festiwalu, która wpisywała się także w stulecie odzyskania niepodległości.

Pokazy filmów uzupełniały prelekcje, czyli wprowadzenia kontekstu kulturowo-historycznego wokół filmów, a także dyskusje na ich temat oraz konteksty, krótkie wykłady interdyscyplinarne poświęcone określonym nurtom w międzywojennej sztuce filmowej.

W czasie dwóch ostatnich dni festiwalu przedstawiono trzy filmy z projektu Nitrofilm:

 

Źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 

WARSZAWSKA REPREMIERA FILMU „SZALEŃCY" NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
Dodano: 18.10.2018

W przeddzień wyjątkowej rocznicy – 100-lecia polskiej Niepodległości – Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na uroczysty pokaz w jakości 4K zrekonstruowanego cyfrowo filmu Szaleńcy (1928).

http://www.fn.org.pl/public/media/8080-max-1000x.jpg

O filmie

SZALEŃCY, reż. Leonard Buczkowski, 1928, 140 minut

Fabularny debiut Leonarda Buczkowskiego (m.in. Zakazane piosenki, Skarb) jest pierwszą polską superprodukcją (nowatorskie efekty pirotechniczne, zastępy statystów, w tym wojskowych, zrekonstruowane sceny bitew, broń z epoki) i zarazem jednym z ostatnich filmów niemych. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających wspólnie bojowy szlak Legionów Piłsudskiego. Choć film wpisuje się w nurt kina patriotycznego, to jednocześnie – poprzez realizacyjny rozmach i elementy farsy – wychodzi poza jego propagandowe ramy. Film, w 1928 roku znakomicie przyjęty przez widzów i krytyków, z powodzeniem pokazywany był później również za granicą, m.in. w USA. Dziś, w 90 lat po premierze, poddany cyfrowej rekonstrukcji przez zespół Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i wzbogacony przez ścieżkę dźwiękową autorstwa Stephena Horne’a.

Przed filmem odbędzie się rozmowa-prelekcja dwójki znakomitych filmografów FINA – Katarzyny Wajdy i Grzegorza Rogowskiego.

Kiedy i gdzie

sobota, 10.11.2018, godz. 18.00

Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny

ul. Wałbrzyska 3/5 02-739, Warszawa

Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętroFragment filmu Szaleńcy (1928), źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

Patronat

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

BOGINI EKRANU - INA BENITA W WARSZAWSKIM ILUZJONIE
Dodano: 05.10.2018

Po literze „A” i filmowym amancie, „B” ma zdecydowanie żeński charakter – czas zatem na ekranową boginię. W październikowym Alfabecie Retrokina – B jak Bogini pokażemy dwa filmy: „Ludzie Wisły” i „Dwie Joasie” z magnetyzującą, tajemniczą i niepowtarzalną Iną Benitą. Dla wielu krótka kariera aktorki była jedną z najbardziej wyrazistych, fascynujących i obiecujących w międzywojennej Polsce. Nawet te dwa filmy, które pokażemy w naszym cyklu, ukazują fotogeniczną urodę aktorki i łatwość kreacji skrajnych postaci.

Seanse odbywają się o godz. 16:00.

07.10 | 21.10 | Ludzie Wisły, reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, Polska 1938

14.10 | 28.10 | Dwie Joasie, reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1935

 

Filmy będą wyświetlane w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/922/alfabet-retrokina-b-jak-bogini.html
źródło: Fototeka FINA


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ