RETROKINO Z NUTĄ MIŁOŚCI
Dodano: 31.01.2018

Lutowy cykl „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” to aż dwa znakomite filmy z nutą miłości! 4 i 18 lutego zapraszamy na seanse komedii „ABC miłości” (1935) Michała Waszyńskiego, a 11 i 25 pokażemy film Romualda Gantkowskiego (1937) „Dziewczyna szuka miłości”. Na seanse zapraszamy w każdą niedzielę lutego o godzinie 16.00. Prelekcje do filmów wygłoszą filmografowie z FINA – Michał Pieńkowski oraz Grzegorz Rogowski.

„ABC miłości” 

reż. Michał Waszyński, Polska 1935

Niezapomniana komedia z udziałem znakomitego komika Adolfa Dymszy. Partneruje mu Maria Bogda, która w plebiscycie w 1929 roku uznana została za najpiękniejszą Polkę. Dymsza w roli zakochanego Wincentego Poziomki daje popis fantastycznej gry aktorskiej, pełnej zwariowanego humoru i wyczucia granic absurdu. W filmie wystąpił także legendarny komik Kazimierz Krukowski (znany jako Lopek), niezbyt często pojawiający się na srebrnym ekranie, wszechstronnie utalentowany ulubieniec przedwojennych warszawskich kabaretów i bohater setek zabawnych dykteryjek.

Bohaterem filmu jest Wincenty Poziomka, sklepikarz, który marzy o karierze aktorskiej i próbuje zdobyć serce pięknej asystentki notariusza, Heleny. Poziomka opiekuje się także trzyletnią Basieńką, wnuczką stryja. Kiedy Helena traci posadę, zakochany Wincenty proponuje jej pracę w swoim sklepie. Tymczasem dzięki protekcji sąsiada, znanego artysty Krupkowskiego, Wincentemu nadarza się okazja do scenicznego debiutu.

Więcej o filmie na stronie projektu NITROFILM


„ABC miłości” (1935) reż. Michał Waszyński, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

 

„Dziewczyna szuka miłości” 

reż. Romuald Gantkowski, Polska 1937

W latach 20. i 30. Polacy odnosili wielkie sukcesy na międzynarodowych zawodach lotniczych. Przemysł lotniczy, choć po odzyskaniu niepodległości zaczynał od zera, stał się jedną z wizytówek młodego państwa. Powstawały nowatorskie konstrukcje samolotów, na których polscy lotnicy zdobywali nagrody. Poza małymi samolotami produkowano w Polsce, o czym mało kto dziś pamięta, także samoloty pasażerskie.

W filmie Romualda Gantkowskiego znalazło się wiele oryginalnych sekwencji lotniczych nakręconych przez znakomitych operatorów.

Bohaterem filmu jest konstruktor lotniczy, pasjonat, który pracuje nad nowym modelem samolotu. Pochodzący z biednej rodziny młody mężczyzna znajduje sprzymierzeńca i sponsora w osobie polskiego milionera z Brazylii. W roli konstruktora wynalazcy wystąpił Mieczysław Cybulski, jeden z najbardziej oryginalnych przedwojennych amantów. W roli jego ukochanej – piękna i utalentowana Tamara Wiszniewska, a w jednej z głównych ról – Stanisława Wysocka, najwybitniejsza polska aktorka pierwszej połowy XX wieku, nazywana „nową Modrzejewską”.

Więcej o filmie na stronie projektu NITROFILM


„Dziewczyna szuka miłości” (1937) reż. Romuald Gantkowski, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

 

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. 

 

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

STYCZNIOWA ODSŁONA RETROKINA
Dodano: 05.01.2018

W styczniu kino Iluzjon zaprasza na pokazy komedii „Dwie Joasie” (1935) Mieczysława Krawicza. Pokazy odbęda się w ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie".

7 i 21.01, godz. 16.00
kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a

 

 

O filmie

„Dwie Joasie” 88 min, Polska 1935
reż. Mieczysław Krawicz; scen. Jan Fethke

Joasia, piękna i młoda dziewczyna, pracuje jako sekretarka. Oburzona niedwuznacznymi propozycjami szefów, zmienia kolejne posady. Następnej pracy postanawia poszukać w przebraniu. Liczy, że kiedy zrobi z siebie brzydulę, pozbędzie się natrętnych adoratorów i wreszcie zostanie doceniona jako wzorowa pracownica.

Film swoją popularność zawdzięczał m.in. znakomitej obsadzie: należącemu do grona amantów przedwojennego kina Franciszkowi Brodniewiczowi, pięknej Inie Benicie występującej w roli jego wampowatej przyjaciółki oraz uwielbianej przez publiczność królowej polskiego ekranu Jadwidze Smosarskiej, która wystąpiła w roli głównej.

WIĘCEJ O FILMIE NA STRONIE PROJEKTU NITROFILM

 


źródło: Fototeka FINA

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. W każdą niedzielę miesiąca zapraszamy na projekcję jednego z czternastu tytułów w nowej jakości obrazu i dźwięku. NA zachętę prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.

źródło: Youtube

 

 

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.