Strona główna / Aktualności
123. URODZINY KINA! „SZALEŃCY” W ŁÓDZKIM MUZEUM KINEMATOGRAFII
Dodano: 27.12.2018

W piątek 28 grudnia o godzinie 17.00 Muzeum Kinematografii w Łodzi świętuje 123. urodziny kina i z tej okazji zaprasza na repremierę filmu SZALEŃCY w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

Warto wybrać się do Kinematografu z kilku powodów: tego dnia świętować będziemy 123. rocznicę pierwszych pokazów braci Lumière, które uznawane są za początek kina. Uczcimy także 110. rocznicę narodzin polskiej kinematografii (w 1908 roku odbyła się premiera filmu „Antoś pierwszy raz w Warszawie").

Zrealizowany w 1928 roku fabularny debiut Leonarda Buczkowskiego (późniejszego reżysera m.in. filmów „Zakazane piosenki" i „Skarb") jest pierwszą polską superprodukcją i zarazem jednym z ostatnich filmów niemych.

Opowieść o trójce przyjaciół przemierzających wspólnie bojowy szlak Legionów Piłsudskiego robiła wielkie wrażenie na ówczesnych widzach dzięki nowatorskim efektom pirotechnicznym, zastępom statystów i zrekonstruowanym scenom bitew.

Film poddany cyfrowej rekonstrukcji przez zespół Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, zostanie wyświetlony ze ścieżką dźwiękową przygotowaną przez kompozytora Stephena Horne’a.

Wstęp wolny.

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.