Strona główna / Aktualności
17. ŚWIĘTO NIEMEGO KINA ODWOŁANE
Dodano: 14.03.2020

W trosce o zdrowie i komfort naszych widzów, odwołujemy 17. edycję Święta Niemego Kina pod hasłem „Voyage, voyage”, zaplanowaną w dniach 2-5 kwietnia 2020 w kinie Iluzjon. 

Nasze coroczne Święto będące połączeniem najlepszych i najciekawszych filmów niemych i muzyki wykonywanej na żywo przez wyjątkowych artystów odbędzie się w innym terminie.

Podamy go Państwu tak szybko, jak tylko to będzie możliwe.  Tymczasem zapraszamy na stronę www.swietoniemegokina.pl, żebyście mogli Państwo spokojnie przygotować się do tej podróży!

Zwrot zakupionych przez Internet biletów zostanie automatycznie zlecony u operatora strony, przez którą została dokonana transakcja. Zwracane środki trafią bezpośrednio na konto odbiorcy. W przypadku biletów „papierowych”, zakupionych w kasie kina za pośrednictwem karty lub gotówki, zwrotu należności będzie można dokonać tylko w kasie kina na podstawie paragonu i biletu. Kasa kina Iluzjon jest zamknięta, planujemy ją otworzyć od 30 marca w wyznaczonych godzinach.

Apelujemy do Państwa o brak pośpiechu i możliwe unikanie kolejek do kasy biletowej. Ze względu na obecne warunki, bilety zakupione na wydarzenia w ramach Święta Niemego Kina mogą być zwrócone do 30 kwietnia 2020.

O godzinach otwarcia kasy kina Iluzjon będziemy informować Państwa na bieżąco za pośrednictwem naszej strony internetowej www.kinoiluzjon.pl oraz Facebooka https://pl-pl.facebook.com/kinoiluzjon/.

 

Dyrekcja FINA

REPREMIERA FILMU „WIOSNA NARCIARZY” NA POKAZIE FILMÓW „ZIMA STULECIA”
Dodano: 26.02.2020

Serdecznie zapraszamy na cyfrową repremierę przedwojennego filmu Wiosna narciarzy, który w humorystyczny sposób obrazuje sportowy podbój Tatr. Reżyserem jest prawdziwy zakopiański góral Adam Krzeptowski, a w dokumentalnych ujęciach widać sportowców lat 30.: braci Marusarzy i skoczka Bronisława Czecha. W dobie ocieplającego się klimatu i coraz rzadszego śniegu na nizinach przenieśmy się w czasy prawdziwych zim, kiedy narty same aż chciały zjeżdżać po stoku, a po krach na Morskim Oku skaczą zakochani. W specjalnie dobranym zestawie filmów, obejrzymy Zakopane w rożnych odsłonach: od jazzowego campingu z gwiazdami, przez awangardowe sceny narciarskie Dziworskiego po groteskową etiudę samego Polańskiego. Jak nie uda się do kina doszusować na biegówkach, weźcie chociaż gogle.

WIOSNA NARCIARZY, reż,. Adam Krzeptowski, Polska 1934, 9’

NARTY, GIPS, Zakopane, reż. Edward Pałczyński, Polska 1957, 12’

NARCIARZE, reż. Natalia Brzozowska, Polska 1958, 8’

JAZZ CAMPING, reż. Bogusław Rybczyński, 1959, 9’

SSAKI, reż. Roman Polański, Polska 1962, 11’

SCENY NARCIARSKIE Z FRANZEM KLEMMEREM, reż. Bogdan Dziworski, Polska 1980, 11’

 

 

O filmach:

WIOSNA  NARCIARZY

Film krótkometrażowy Wiosna narciarzy jest jednym z ciekawszych osiągnięć Adama Krzeptowskiego, górala z Zakopanego, który w latach 30-tych zrealizował kilka filmów tatrzańskich. Film w lekkiej i dowcipnej formie przedstawia uroki sportów zimowych. Uwagę zwraca zwłaszcza scena, w której główni bohaterowie przepływają na krze przez Morskie Oko. W Wiośnie narciarzy zobaczyć też można związanych z Zakopanem sportowców, m.in. narciarzy braci Stanisława i Jana Marusarzów oraz skoczka Bronisława Czecha. Pojawiają się oni w początkowych scenach filmu, w których wykorzystano dokumentalne zdjęcia z międzynarodowych zawodów narciarskich w Zakopanem.
Ważną rolę w filmie pełni muzyka skomponowana przez Władysława Bugayskiego oraz dwie napisane przez niego piosenki wykonane przez popularny wówczas chór Juranda.

więcej o fillmie

W 2019 roku film został zrekonstruowany cyfrowo przez FINA. Wydarzenie będzie repremierą filmu.

 

NARTY GIPS ZAKOPANE

Żartobliwy felieton na temat jazdy na nartach w Zakopanem i transportu gipsu przeznaczonego dla narciarzy.

 

NARCIARZE

Dokument o wyjściu śmiałków na tatrzańskie trasy zjazdowe był pierwszym filmem, do którego Wojciech Kilar napisał muzykę.

 

JAZZ CAMPING

Filmowo-muzyczna relacja z warsztatów jazzowych połączonych z wyjazdem w Tatry.

Dokument w reżyserii Bogusława Rybczyńskiego, doskonale oddając specyficzny klimat jazzowego światka, przedstawia pracę muzyków, zabawę i liczne jam sessions. W górskim spotkaniu wzięli udział m.in.: Jan Zylber, Jan Borkowski, Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także gwiazdy świata filmu: Roman Polański, Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska czy Maria Wachowiak.

 

SSAKI

Burleskowy film Romana Polańskiego z beztroską, energiczną muzyką Krzysztofa Komedy to tylko pozornie prosta historia dwóch mężczyzn przemierzających pokryty śniegiem świat. Bohaterowie dysponują sankami, ale oczywiście, lepiej jest być wiezionym, niż samemu kogoś ciągnąć – dlatego obaj, przeróżnymi sposobami szukają pretekstu do tego, aby to właśnie ten drugi wlókł je za sobą. Etiuda, określana przez zagraniczne media jako „Czekając na Godota bez słów” zdobyła w 1963 roku I Nagrodę Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W 2018 roku film został zrekonstruowany cyfrowo przez FINA.

 

SCENY NARCIARSKIE Z FRANZEM KLEMMEREM

Dzieło z pogranicza dokumentu i wideo-artu, wynik improwizacji i efekt eksplozji nieskrępowanej wyobraźni twórców – surrealistyczny ciąg obrazów, w których mistrz narciarstwa alpejskiego jest poddawany nieustannym próbom i z niezmiennym uśmiechem na twarzy przeżywa kolejne katastrofy.

 

Zima stulecia

Kino Iluzjon, sala Stolica
ul. Narbutta 50A, Warszawa

8 marca (niedziela), godz. 16.00

VOYAGE, VOYAGE, CZYLI 17. ŚWIĘTO NIEMEGO KINA
Dodano: 14.02.2020

W dniach od 2 do 5 kwietnia 2020 roku zapraszamy do warszawskiego Kina Iluzjon wszystkich fanów niemego kina, muzyki oraz tych, którzy kino nieme chcą dopiero poznać. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu są podróże pod hasłem VOYAGE, VOYAGE. Organizatorem festiwalu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Tematem przewodnim 17. edycji będą podróże – podróże przez kraje, ale także przez epoki, zaginione światy czy historię kina. W programie znajdą się m.in. filmy uznanych reżyserów, ale i tych mniej znanych, filmy pionierek kina, filmy dokumentalne, a także trawelogi z całego świata prezentowane przez zagranicznych gości.

Jak co roku pokazom filmów będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu najbardziej interesujących polskich artystów. Miłośnicy kina i/lub muzyki ponownie spotkają się w warszawskim kinie Iluzjon.

Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji będą się ukazywać na oficjalnej stronie festiwalu.

Do zobaczenia!


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.