Strona główna / Baza filmów / Filmy / ROMEO I JULCIA
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1932
  • Premiera: 21 I 1933


Tytuł angielski
ROMEO AND JULIE
Scenariusz-pomysł
Dialogi
Kierownictwo zdjęć
Scenografia
Muzyka
Słowa piosenek
Oświetlenie
Charakteryzacja
Fotosy
Stephot
Producent
Produkcja
Del-Film
Atelier
D'Alben Studio
Laboratorium
D'Alben Studio
Dystrybucja
Del-Film
Dystrybucja (na Małopolsce)
Muza-Film
Dystrybucja (na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim)
Silesia-Film

Obsada aktorska:

Zula Pogorzelska (Franka Krochmalska, praczka), Adolf Dymsza (docent Teofil Rączka), Konrad Tom (profesor Moniek Platfus), Stanisław Sielański (Lamus, sekretarz w biurze "Romeo i Julcia"), Antoni Fertner (Onufry Koziegłowicz), Irena Skwierczyńska (Otylia, żona Koziegłowicza), Wacław Ścibor (Roman, syn Koziegłowiczów), Maria Nobisówna (Krysia, córka leśniczego, narzeczona Romana), Stanisława Perzanowska (Adela Gzyms, klientka biura "Romeo i Julcia"), Zygmunt Chmielewski (Walery Łypko, klient biura "Romeo i Julcia"), Ryszard Misiewicz (Kajtuś, adorator Mary), Józef Orwid (ojciec Kajtusia), Stefania Betcherowa (Wzorkowska, właścicielka pralni), Eugeniusz Koszutski (2 role: fotograf; mężczyzna tańczący z Mary), Stanisław Belski (jegomość z cukierni), Feliks Chmurkowski (stolarz Wiórek), Bolesław Mierzejewski (komisarz policji), Jerzy Roland (przedstawiciel Towarzystwa Asekuracyjnego "Plajta"), Tekla Trapszo (matka Krysi), Halina Zawadzka (uczestniczka kursu salonowych manier), Irma Rutkowska (uczestniczka kursu salonowych manier), Wacława Szczuka (uczestniczka kursu salonowych manier), Stanisław Dobrzyniec (skrzypek w orkiestrze), Wiktor Tychowski (gitarzysta w orkiestrze)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
  • Piosenki
 

Docent Teofil Rączka i profesor Moniek Platfus zakładają spółkę „Romeo i Julcia”, czyli biuro pośrednictwa małżeństw, które w ofercie ma także kursy salonowych manier. Zgłasza się do nich praczka Frania Krochmalska i uczestniczy w wykładzie na temat dobrych manier podczas jedzenia, a także w trakcie tańca. Teofilowi i Mońkowi udaje się wyswatać Adelę Gzyms i Walerego Łypkę. Kiedy ich odwiedzają, są świadkami wielkiej awantury. Małżonkowie, widząc swoich swatów, gonią ich przez całe miasto. Pościg kończy się w komisariacie, gdzie Teofil i Moniek tłumaczą się, że nie odpowiadają za pożycie małżeńskich par.

Tymczasem Frania traci pracę. Wyjeżdża pod Warszawę i zostaje pokojówką u państwa Koziegłowiczów. Roman, ich syn, kocha się z wzajemnością w Krysi, córce leśniczego. Jego rodzice chcą jednak, by Roman ożenił się z Mary, córką ich zamożnego przyjaciela z Ameryki, która właśnie ma przyjechać do nich w odwiedziny. Roman, za radą Frani, zwraca się o pomoc do biura pośrednictwa małżeństw. Do Koziegłowów przyjeżdża Teofil, przebrany za Mary i Moniek, udający jej lokaja. W czasie przyjęcia „Mary” zachowuje się skandalicznie. Rodzice Romana rezygnują z jego zaręczyn z ekscentryczną Amerykanką. Roman płaci Teofilowi i Mońkowi dużą sumę pieniędzy, którą oni przeznaczają na urządzenie nowego, wytwornego biura pośrednictwa małżeństw.

 Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ