Strona główna / Baza filmów / Filmy / DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1937
  • Premiera: 18 III 1938


Tytuł roboczy
FORTUNA
Tytuł angielski
GIRL SEEKS LOVE
Reżyseria
Zdjęcia specjalne (lotnicze)
Kierownictwo zdjęć
Malarstwo artystyczne
Aparatura
Tobis-Klangfilm
Charakteryzacja
Produkcja
Panta-Film
Atelier i laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Panta-Film

Obsada aktorska:

Tamara Wiszniewska (Janina, córka Kotlicy), Mieczysław Cybulski (Jerzy Zamiejski, konstruktor i pilot ), Stanisława Wysocka (matka Jerzego), Jan Kurnakowicz (Tomasz Kotlica, polski milioner z Brazylii), Mieczysław Milecki (Witold Siemiacki, konkurent do ręki Janiny), Kazimierz Szubert (mechanik Wicek, narzeczony Felci), Maria Chmurkowska (Felcia, narzeczona Wicka), Józef Orwid (ojciec mechanika Wicka), Franciszek Dominiak (Stefan Korzon, przyjaciel Kotlicy), Gustaw Buszyński (inżynier Kubicki), Jerzy Chodecki (pilot), Jadwiga Bukojemska (kobieta na przyjęciu), Stefan Hnydziński (oficer w szkole w Bielsku), Bronisław Dardziński (Jan Gąsior, członek Polsko-Brazylijskiego Towarzystwa Handlowego), Mieczysław Myszkiewicz (Adam Siepyta, członek Polsko-Brazylijskiego Towarzystwa Handlowego), Jan Ciecierski (Ryszard Warzywko, członek Polsko-Brazylijskiego Towarzystwa Handlowego ), Stefan Szczuka (Andrzej Baryła, członek Polsko-Brazylijskiego Towarzystwa Handlowego), Edward Szupelak-Gliński (mechanik), Jerzy Kordowski (członek komitetu lotu transatlantyckiego), Jerzy Klimaszewski (członek Polsko-Brazylijskiego Towarzystwa Handlowego), Władysław Neubelt (mężczyzna z kieliszkiem na przyjęciu), Kazimierz Szerszyński (gość na przyjęciu), Henryk Rydzewski (członek komitetu lotu transatlantyckiego), Marian Zajączkowski, Wacław Zdanowicz (członek Polsko-Brazylijskiego Towarzystwa Handlowego), Ewa Osten (kobieta na przyjęciu)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
  • Media
  • Piosenki
 
Tamara Wiszniewska, Mieczysław Cybulski

Jerzy Zamiejski jest ślusarzem w podmiejskim warsztacie, a także lotnikiem-amatorem. Buduje prowizoryczne samoloty, ma wspaniałe pomysły na zrewolucjonizowanie lotnictwa, jednak brak mu środków na ich realizację. Przypadkiem poznaje Tomasza Kotlicę, Polaka, który dorobił się fortuny w Brazylii. Zakochuje się z wzajemnością w jego córce, Janinie, jednak opuszcza ją wskutek intrygi uknutej przez Witolda. Witold zazdrości Jerzemu nie tylko względów u Janiny, lecz także talentu w dziedzinie lotnictwa. Dzięki pomocy Kotlicy Jerzy kończy szkołę lotniczą i politechnikę. Kotlica namawia wpływowych brazylijskich Polaków do założenia spółki transportowej i uruchomienia linii lotniczej Polska-Brazylia. Zatrudnia Jerzego jako projektanta i konstruktora samolotów. Wkrótce Jerzy wyrusza w pierwszy próbny lot z Warszawy do Rio de Janeiro. W przeddzień wylotu odwiedza go Janina i młodzi znów się schodzą. Podczas lotu psuje się radio i cały system nawigacyjny. Przyczyną okazuje się niedopatrzenie Witolda, który także pracował przy budowie samolotu. Świat jest przekonany o tragedii - samolot nie doleciał na czas i zapewne skończyło się już paliwo. Dręczony wyrzutami sumienia Witold popełnia samobójstwo. Jerzemu udaje się jednak dolecieć do celu. Biznesmeni polonijni w Rio zakładają polsko-brazylijską spółkę, a Jerzy wraca do Janiny.

 


źródło: http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/9344Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ